Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 28.09.2018

Polityczne turbulencje, na rynkach niepewność

Na europejskich giełdach kończy się niestabilny miesiąc, na co wpływ miały problemy polityczne. We Włoszech populiści zdobyli przewagę w bitwie o wydatki na sfinansowanie kosztowych obietnic wyborczych, a w W. Brytanii toczy się walka o Brexit.

Jaki Brexit?

O porzucenie planu z Chequers ws. wyjścia ze Unii Europejskiej i wykorzystanie w pełni potencjału, jaki kryje w sobie twardy Brexit, zaapelował do brytyjskiej premier Theresy May jej partyjny kolega, b. minister spraw zagranicznych, Boris Johnson.

Polityk ocenił, że tzw. plan z Chequers zaproponowany przez rząd Theresy May jest wynikiem "gry do jednej bramki", która prowadziłaby do tego, że Wielka Brytania "byłaby jedną nogą poza Unią, a drugą - wciąż by w niej tkwiła".

Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn i minister ds. Brexitu w gabinecie cieni Keir Starmer spotkali się w czwartek w Brukseli z unijnym negocjatorem Michelem Barnierem, prezentując stanowisko laburzystów w sprawie negocjacji wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Jeśliby ogłoszono drugie referendum ws. pozostania lub opuszczenia UE, 52 proc. uczestników sondaży głosowałoby za kontynuacją członkostwa W. Brytanii w UE, a 48 proc. za wyjściem z Unii - wynika z danych opublikowanych przez Krajowe Centrum Badań Społecznych. 

Włochy z wyższym deficytem

Rządząca we Włoszech koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd porozumiała się w czwartek, po długich negocjacjach i groźbie impasu, w sprawie założeń budżetu na przyszły rok. To pierwszy plan wydatków przygotowany przez nowy rząd Giuseppe Contego. W projekcie budżetu zaplanowano deficyt na poziomie 2,4 procent PKB. 

Deficyt będzie wyższy niż oczekiwany przez Komisję Europejską i ministra finansów Giovanniego Trię - na poziomie 1,6 procent PKB. Projekt ustawy musi zostać przedłożony do oceny Komisji Europejskiej do 15 października.

Słabsze euro, droższa ropa

W piątek na rynku walutowym euro spada o 0,2 proc. do 1,1616 USD. Brytyjski funt słabnie o 0,1 proc., a japoński jen - po zniżce o 0,05 proc. - jest wyceniany po 113,40 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 1 pkt. bazowy do 3,04 proc. Ropa na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,2 proc. do 72,28 USD/b. Miedź na Comex w Nowym Jorku tanieje o 0,1 proc. do 2,78 USD za funt.

PAP, ak, NRG