Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 27.03.2019

Ocean plastiku w oceanach. Unia mówi "stop", a wytwórcy plastikowych przedmiotów boją się plajty

Plastikowe śmieci są wszechobecne i bardzo trudno się rozkładają. Po morzach i oceanach dryfują całe wyspy plastikowych odpadów. Od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią ponad 70 procent odpadów morskich, mają być w Unii Europejskiej zakazane.
Posłuchaj
  • Od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, mają być w Unii Europejskiej zakazane. O szczegółach w audycji na antenie radiowej Jedynki przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
Czytaj także

W Polsce są już przykłady firm, które nie czekają na ostatnią chwilę.

- Wycofywanie plastikowych słomek i naczyń to jeden z elementów naszego działania, którego celem jest po prostu ochrona środowiska tak, by następne pokolenia też mogły z czystego korzystać - powiedział w radiowej Jedynce Artur Jarczyński, właściciel grupy restauracji.

Nie można na te sprawy patrzeć wyłącznie poprzez pryzmat kosztów - dodał.

Unijna dyrektywa bez wątpienia wpłynie negatywnie na polskich producentów plastikowych jednorazowych przedmiotów.

- Wielu z nich - paradoksalnie - dostało z tej samej Unii nawet dotacje na rozwój przedsiębiorstw - mówił Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Niezależnie od rezygnacji z jednorazowych naczyń i sztućców, pilnie potrzeba przyspieszonej edukacji konsumentów. W Polsce poziom recyklingu opakowań  wzrósł z 40 procent w 2010 roku do około 60 procent obecnie.

Recyklingowi jednak poddawane jest mniej niż 30 procent plastikowych odpadów, a 40 proc. z nich trafia na wysypiska. Pozostałe można spotkać dosłownie wszędzie.

Aleksandra Tycner, ak, NRG