Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 24.08.2019

Cła na wina z Francji w odpowiedzi na podatek cyfrowy

Prezydent USA Donald Trump ponownie skrytykował propozycję wprowadzenia we Francji podatku cyfrowego na amerykańskie firmy technologiczne i zagroził, że w odpowiedzi może nałożyć dodatkowe cła na pochodzące z Francji wina - podaje w sobotę agencja Reutera.

Przemawiając do dziennikarzy w Białym Domu, przed odjazdem na rozpoczynający się w sobotę we francuskim Biarritz szczyt G7, Trump przyznał, że nie jest "wielkim fanem" dużych film technologicznych, choć są to "świetne amerykańskie firmy". "I szczerze mówiąc, nie chcę, żeby Francja opodatkowywała nasze firmy" - powiedział.

Trump krytykuje Francję

Następnie prezydent dodał, że "jeśli (Francuzi) to zrobią", Amerykanie "nałożą takie cła na ich wina, jak nigdy wcześniej".

Trump zastrzegł przy tym, że ma "bardzo dobre stosunki" ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. Agencja AFP przypomina, że w kontekście podatku cyfrowego w lipcu Trump mówił o "głupocie" Macrona.

Już wcześniej amerykański szef państwa krytykował Francję za nałożenie podatków cyfrowych na amerykańskie firmy technologiczne i zapowiadał amerykańską odpowiedź, dodając, że wina z USA są lepsze niż francuskie.

Chodzi tzw. podatek GAFA (skrót od Google, Amazon, Facebook, Apple), czyli zaaprobowany przez francuskie Zgromadzenie Narodowe 3-procentowy podatek od sprzedaży, który we Francji mają płacić firmy technologiczne z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie. 

Europa boi się odwetu

"Wall Street Journal" zwracał uwagę, że wiele państw europejskich bardzo chętnie obłożyłoby takim podatkiem firmy technologiczne z USA; Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania rozważają własne wersje takiego podatku. Jednak większość Europejczyków obawia się odwetu i właśnie dlatego Niemcy wycofały propozycje unijnej wersji francuskiego planu.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skomentował, że jeśli USA nałożą cła na francuskie wina, wówczas Unia Europejska odpowie analogicznie - powiedział na konferencji prasowej Tusk i zapewnił, że Francja może liczyć na unijną lojalność w kwestii jednego ze swoich najcenniejszych produktów eksportowych.

Dodał jednak, że "ostatnią rzeczą, jakiej (UE) potrzebuje" jest konflikt z jej "najlepszych sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi".

PAP, akg