Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 09.09.2019

Praca bez barier sposobem aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych

W Warszawie odbyła się debata na temat: "Praca bez barier - rola pracodawców w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych". W debacie wzięli udział eksperci m.in. z Krajowej Izby Gospodarczej, PFRON i Poczty Polskiej. Przedmiotem dyskusji było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jakie są bariery w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.
Posłuchaj
  • Jak aktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne? Odpowiedzi na to pytanie szukał w audycji na antenie radiowej Jedynki Tomasz Matusiak.
Czytaj także

- Poruszana tematyka jest ważna zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, przyszłych pracowników jak i przedsiębiorców - podkreślił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.

Ekonomista zwrócił uwagę, że w tej chwili na rynku pracy w Polsce aktywnych jest pół miliona pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością, z 2,5 miliona wszystkich osób niepełnosprawnych powyżej 15 lat.

- Zatrudnienie dla osób z różnymi stopniami niepełnosprawności psychofizycznej jest bardzo ważne, ponieważ pozwala im opuścić domy oraz zintegrować się - skomentowała Dorota Habich, wiceprezes PFRON.

Poczta Polska planuje rekrutować dodatkowych pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością. Wszystko w ramach programu "Praca - Integracja" realizowanym wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Aktualnie w spółce pracuje 1630 osób z orzeczoną niepełnosprawnością, co stanowi blisko 2 proc. załogi - poinformowała Agnieszka Grzegorczyk - dyrektor pionu kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej.

Największa liczba pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością to listonosze i konsultanci obsługi klienta. Pracownik posiadający umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo.

Osoby z przyznanym orzeczeniem o niepełnosprawności nie mogą wykonywać swoich obowiązków w czasie nocnej zmiany. Oprócz tego każdy niepełnosprawny pracownik, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowej 15 minutowej przerwy wliczającej się do czasu pracy.

PolskieRadio 24, Tomasz Matusiak, KIG, akg