Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Marek Grabski 05.06.2019

K. Michałkiewicz: praca w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych

- Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wzrasta, jednak dla wielu z nich znalezienie godnej i stabilnej pracy wciąż jest wyzwaniem - powiedział w środę wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że podjęcie pracy znajduje się w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisano w środę porozumienie o współpracy PKN Orlen i PFRON w sprawie zwiększenia aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Współpraca dotyczy projektu "Aktywni plus". Obejmuje on trzy programy: "Absolwent", "Stabilne zatrudnienie" i "Praca - integracja". Wszystkie pilotuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ich łączny budżet wynosi ponad 35 mln zł.

Krzysztof Michałkiewicz podkreślił podczas spotkania, że aktywność zawodowa znajduje się w czołówce oczekiwań i potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Ta aktywność zawodowa się zmienia. Kiedyś faktycznie każda praca była atrakcyjna dla osób niepełnosprawnych. W tej chwili młode osoby często podejmują ogromny wysiłek, żeby zdobyć kwalifikacje, skończyć studia, mieć jak najlepsze wykształcenie i także, żeby na rynku pracy dostać stabilne zatrudnienie, zgodne z ich oczekiwaniami - powiedział wiceminister.

Wyraził zadowolenie z podpisanego porozumienia, podkreślając, że PKN Orlen dysponuje dużą liczbą miejsc pracy.

"Dobry czas na tworzenie nowych miejsc pracy"

- Porozumienie będzie także nakładało na nas obowiązki. Będziemy przekonywać osoby niepełnosprawne do podjęcia zatrudnienia, pomagać Orlenowi tworzyć odpowiednie miejsca pracy, przygotowywać i wspierać osoby niepełnosprawne, żeby w tych miejscach pracy zafunkcjonowały i były świetnymi pracownikami - powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

- Teraz jest dobry czas na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Bezrobocie spadło do rekordowego poziomu 5,6 proc. Jeśli chodzi o aktywność zawodową osób niepełnosprawnych, to także widzimy ogromny postęp, (...) ale oczywiście nie zmienia to faktu, że dla wielu z nich bezrobocie jest ciągle problemem, a znalezienie godnej, dobrej i stabilnej pracy jest ogromnym wyzwaniem - zaznaczył.

Prezes PFRON Marlena Maląg podkreśliła, że tworzona jest szeroka koalicja na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

- Przygotowaliśmy pakiet programów, który nazwaliśmy "Aktywni plus". Pakiet ten ma przede wszystkim sprzyjać aktywizacji zawodowej, aktywizacji społecznej, ale też służyć drugiemu człowiekowi, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły trafić na rynek pracy i czuć się potrzebne - powiedziała Marlena Maląg.

Wskazała, że podpisane porozumienie będzie dotyczyło jednego z elementów projektu "Aktywni plus" - programu "Praca - integracja".

- Zależy nam na tym, żeby osoby z niepełnosprawnościami były dobrze wykształcone, dlatego też Fundusz partycypuje w szkoleniu i w zdobywaniu wyższego wykształcenia przez osoby z niepełnosprawnościami w ramach programu "Aktywny samorząd". Kolejnym krokiem, by wyjść na rynek pracy, jest program "Absolwent" i właśnie programy prozatrudnieniowe – dodała.

"Aktywni plus"

W ramach programu "Aktywni plus" 21 maja PFRON podpisał porozumienia o współpracy z Grupą Enea. Na mocy porozumienia Enea także przystąpi do pilotażowego programu "Praca - integracja", który zakłada wszechstronne wsparcie osób z niepełnosprawnościami nie tylko w procesie rekrutacji, ale też w początkowym okresie zatrudnienia.

MRPiPS, powołując się na wstępne dane GUS, podało, że w 2018 roku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,2 proc. i był o 3,7 pkt procentowego wyższy niż w 2015. Wzrasta również aktywność zawodowa niepełnosprawnych. W 2015 roku udział osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo (tzn. pracujących lub bezrobotnych aktywnie szukających pracy) wynosił niecałe 26 proc., w 2018 było to już ponad 28 proc.

Z kolei stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym osiągnęła w 2018 roku 7,3 proc. W 2015 roku wynosiła 13 proc.

mg