Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 18.10.2019

Wojna celna między USA a UE. Odwet za subwencje dla Airbusa

Stany Zjednoczone nakładają 25-procentowe cła na produkty pochodzące z UE: francuskie wino, włoskie sery, książki, wino, masło, produkty z wieprzowiny i oliwa z oliwek z Hiszpanii i Francji. Obowiązują one od dziś.

Przypomnijmy, że obecny konflikt celny zaczął się od tego, że Światowa Organizacja Handlu (WTO) uznała, że subwencje unijne dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami amerykańskiego Boeinga Stany Zjednoczone mogą nałożyć na UE cła odwetowe na dobra warte 7,5 mld dolarów.

Polska też straci na konflikcie celnym

- Cła na produkty europejskie są konsekwencją wieloletniego sporu w Światowej Organizacji Handlu - przypomniała w radiowej Jedynce Marzena Błaszczuk-Zawiła z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Instytut wstępnie oszacował straty, jakie mogłaby ponieść Polska na skutek nałożenia ceł przez USA na produkty z UE. Dotyczyć to będzie głównie produktów mleczarskich.

Zdaniem ekspertów - Polskę bardziej mogą dotknąć skutki pośrednie podwyższenia ceł. Chodzi o sytuację, gdy krajowi producenci są poddostawcami części i akcesoriów do produkcji w innych krajach UE.

- Unia Europejska zapowiedziała, że na działania USA zareaguje retorsjami - przypomniał Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

Stracą obie strony

Ekonomista podkreślił, że na konflikcie tracą obie strony - zarówno USA jak i UE. Sytuacja odbija się w szczególności na małych i średnich przedsiębiorcach oraz konsumentach.

Decyzja WTO jest kolejną odsłoną ciągnącego się od kilkunastu lat sporu między koncernem Boeing i europejskimi producentami Airbusa. Zarządzona kara jest jednak rekordowa w 25-letniej historii tej organizacji.

Tomasz Matusiak, Jedynka, PolskieRadio 24, akg