Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 06.01.2020

PFRON zapowiada jeszcze większe wsparcie dla niepełnosprawnych

"Praca-Integracja", "Stabilne zatrudnienie" czy "Absolwent" to tylko niektóre programy aktywizujące osoby niepełnosprawne na rynku pracy, realizowane przez PFRON. Programy te będą w tym roku kontynuowane, a Fundusz podkreśla, że dofinansowanie na projekty realizowane przez organizacje pozarządowe jest coraz większe.

W 2019 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczył prawie 330 mln zł na działania 460 organizacji pozarządowych. Jednak – jak przypomina prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz – głównym zadaniem funduszu jest wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i na ten cel idzie większość środków. Budżet instytucji w roku 2019 wynosił blisko 5,5 mld zł, z czego prawie 3,5 mld przeznaczono właśnie na dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. W tym roku prognozowany budżet wyniesie 6 mld złotych.

Wsparcie w poszukiwaniu pracy

Wiele z programów aktywizujących wspieranych przez Fundusz realizowanych jest poprzez samorządy, organizacje pozarządowe, a także administrację rządową. Dzięki programowi „Stabilne zatrudnienie” osoby niepełnosprawne znajdują pracę w administracji publicznej. PFRON zawarł też porozumienia z dużymi firmami w sprawie zatrudniania osób niepełnosprawnych – z Pocztą Polską, Bankiem PKO BP czy Eneą

Z kolei program "Absolwent" wspiera zatrudnienie osób niepełnosprawnych mających wyższe wykształcenie. Niezwykle ważny jest także program "Aktywni plus", którego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne i długotrwałe bezrobocie.

Kursy, warsztaty, festiwale

– Systematycznie zwiększamy dofinansowanie na projekty realizowane przez organizacje pozarządowe. Chociaż to samorządy są naturalnym partnerem dla trzeciego sektora, to również PFRON chce wspierać działania na rzecz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności – mówi Krzysztof Michałkiewicz, dodając, że PFRON wspiera działania na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, ich rehabilitacji i aktywizacji społecznej.

Dzięki pieniądzom z Funduszu co roku udaje się organizować liczne kursy, warsztaty, turnieje sportowe, koncerty czy festiwale, a wsparciem objęte są osoby ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności.

Szkolenie dla pracowników komunikacji

Na przykład niedawno w ramach programu "Dostępność Plus" przygotowano szkolenie dla 5 tys. pracowników komunikacji zbiorowej. Celem programu „Dostępność Plus” jest likwidacja barier i ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych ale też seniorów czy rodziców małych dzieci. Chodzi o to, by w komunikacji kolejowej czy autobusowej był personel, który umie kontaktować się z osobami niepełnosprawnymi i potrafi ułatwić im podróż. Prezes PFRON wyjaśnił, że obecnie trwa wyłanianie podmiotów, które będą szkolić tych pracowników i szkolenia lada moment ruszą.

 
– Środki Funduszu umożliwiają zarówno zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnościami, jak i wzrost ich aktywności w różnych dziedzinach życia, zapewnienie dostępu do informacji, poprawę jakości funkcjonowania oraz upowszechnianie pozytywnych postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz.


PolskieRadio24.pl, IAR/PAP/DoS, md