Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Dydliński 29.01.2020

Prezydent: kolej ma dla gospodarki i państwa strategiczne znaczenie

- Kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi przemysłu RP, miała, ma i będzie miała znaczenie strategiczne i militarne dla całej gospodarki państwowej - mówił prezydent Andrzej Duda w środę podczas otwarcia II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda: kolej ma kluczowe znaczenie dla państwa (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: nowe połączenia kolejowe to skuteczna walka z wykluczeniem komunikacyjnym (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: w związku ze spodziewaną rozbudową polskich portów rola przewozów towarowych będzie coraz większa (IAR)
Czytaj także
  • Prezydent otworzył II Kongres Rozwoju Kolei w Warszawie
  • To spotkanie polityków, ekspertów i przedstawicieli branżowych organizacji społecznych
  • Andrzej Duda: kolej ma i będzie miała strategiczne znaczenie
  • Prezydent: chcemy walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym

Jak dodał prezydent, kolej ma i będzie miała strategiczne znaczenie dla kształtowania polityki i zdobywania przewag, także na arenie międzynarodowej.


- Patrząc na historię ostatnich 30 lat, można powiedzieć, że kolej najpierw znalazła się w głębokim regresie, a potem powoli zaczęła wracać - powiedział Andrzej Duda. Wyraził też nadzieję, że kolej będzie "nabierała prędkości" i przez najbliższe dziesięciolecia "nikt nie zdoła tego pociągu wyhamować".

Kolej na torach rozwoju

Andrzej Duda mówił, że chciałby, aby dalszy rozwój kolei w Polsce realizować w sposób sprawny, odpowiedzialny i jak najbardziej wydajny.

Przypomniał, że na rozwój kolei przeznaczono "ogromne pieniądze".

- Można by je spożytkować na różne cele, ale są przeznaczone właśnie na kolej. Chciałbym, żebyście państwo to doceniali - powiedział prezydent, zwracając się do uczestników Kongresu.

Andrzej Duda dodał, że chciałby, aby estetyka, komfort obsługi, korzystanie ze wszystkich nowoczesnych możliwości na polskiej kolei były czymś, co by "przyciągało ludzi z Europy i całego świata".

Dziękując "za to wszystko, co dotychczas zostało zrobione", prezydent podkreślał, że słyszał już zaskoczenie osób z zagranicy wysokim poziomem połączeń kolejowych między głównymi polskimi miastami.

Andrzej Bittel 1200.jpg
Wiceminister Andrzej Bittel: rok 2019 był dla kolei bardzo udany

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym

Prezydent powiedział, że władzom zależy na niwelowaniu "wykluczenia komunikacyjnego". Jak powiedział, w ostatnich 30 latach doszło w Polsce do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców wielu rejonów kraju, w których kiedyś były połączenia kolejowe.

- Pociąg, którym można było dojechać do pracy, był najpewniejszą formą komunikacji - mówił.

Prezydent podkreślił, że celem jest nie tylko przywrócenie tych połączeń, ale także budowa nowych.

- To jest bardzo ważne zadanie, bo jeżeli mówimy o zrównoważonym rozwoju, to powinniśmy patrzeć na niego z różnych punktów widzenia. To nie tylko zachowanie walorów przyrody i naszego świata w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń, (...) ale także równy rozwój kraju - zaznaczył prezydent. Dodał, że w wielu miejscach w Polsce ludzie mają problem z dojazdem do pracy.

Andrzej Duda ocenił, że choć istotną rolę w zmianie tego stanu rzeczy odgrywają samorządy, to powinny one zyskać wsparcie centralne, także ze strony instytucji kolejowych. Zadeklarował, że być może niektóre połączenia okażą się niedochodowe, będą mogły otrzymać dotacje.

Spotkanie branży kolejowej

W ramach II Kongresu Rozwoju Kolei, na Stadionie Narodowym spotykają się dziś decydenci, liderzy opinii publicznej, oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Tematem spotkania jest rozwój kolejnictwa i inwestycji transportowych, wykorzystania funduszy unijnych. Zebrani poruszają także zagadnienia związane z ekologią, elektromobilnością, innowacjami oraz bezpieczeństwem. Tematem dyskusji będą także: perspektywa budżetowa, Centralny Port Komunikacyjny oraz rozwój przewozów towarowych.

Kongres ma odwiedzić dziś także premier Mateusz Morawiecki. Jako paneliści wystąpią między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezesi i członkowie zarządów największych polskich przedsiębiorstw komunikacyjnych.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md