Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 22.04.2020

Troska o środowisko to nie puste słowa. Takie działania podejmował prezydent

- Priorytetem Polski jest łagodzenie zmian w środowisku naturalnym, zmniejszenie emisyjności gospodarki, poprawa jakości powietrza i redukcja emisji CO2 - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji dotyczącej finansowania inwestycji środowiskowych z funduszy norweskich i EOG. Swoje słowa poparł działaniem, podpisując w ostatnim czasie kilka ważnych dla ochrony środowiska ustaw.

Rządowy program "Mój prąd" to jeden z największych w Europie programów obejmujących finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych. Jego budżet wynosi miliard złotych. Przez pierwsze 100 dni funkcjonowania programu wypłacono i zatwierdzono do przekazania 65 mln zł dotacji na 13,5 tys. instalacji. Inwestycje przyczynią się do ograniczenia emisji CO2 o 58,8 tys. ton rocznie. Łączna zainstalowana moc urządzeń to 73,5 MW, co pozwala na wygenerowanie z nich 73,5 GWh zielonej energii rocznie.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w listopadzie ubiegłego roku zwolnienie z podatku od dotacji w ramach tego programu. Przy okazji ujednolicona została stawka VAT na systemy fotowoltaiczne na poziomie 8 proc. oraz mocy prawnej nabrała ustawa "antykopciuchowa", zgodnie z którą kupowanie i sprzedawanie pieców starego typu zostało zabronione.

Podpisana nowelizacja daje regionalnym władzom samorządowym możliwość określania, jakie paliwa stałe i w jakiego rodzaju kotłach mogą być wykorzystywane na danym terenie. Oznacza to, że władze lokalne będą mogły określić wymagania emisyjne wobec domowych kotłów i pieców na węgiel. Umożliwi to stopniowe wyeliminowanie tych urządzeń, które w największym stopniu zanieczyszczają powietrze.


energia odnawialna1200.jpg
Wiceminister klimatu: polski potencjał wytwórczy będzie mógł konkurować z potentatami z Chin

Generalnym celem pakietu ustaw podpisanych tego dnia jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych starego typu.

Prezydent RP jest także zaangażowany w program "Czyste Powietrze", prowadzony przez  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

– Powietrze, zwłaszcza w miastach, jest dziś bardzo zanieczyszczone i stanowi dotkliwy problem dla wielkich aglomeracji. Musimy w tym zakresie działać – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu kolneńskiego.


energia odnawialna 1200 glowimages.jpg
TAURON produkuje coraz więcej energii z wiatru. W zeszłym roku wzrost o 60%

W marcu tego roku prezydent podpisał ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowe prawo zakłada m.in. zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku instalacji OZE.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/pit.pl/DoS