Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 28.04.2020

PE zajmie się pakietem drogowym. Polscy europosłowie zgodni: to niekorzystne zapisy

Pakiet drogowy zaostrzający zasady w transporcie międzynarodowym będzie we wtorek omówiony na posiedzeniu komisji transportu Parlamentu Europejskiego. Ostateczne głosowanie na sesji plenarnej zaplanowano w lipcu.

Projekt przepisów zatwierdziły już kraje członkowskie kilka tygodni temu. Polska wraz z 7 państwami była wtedy przeciw. Powoływała się na szczególne okoliczności związane z krytyczną sytuacją sektora transportowego spowodowaną pandemią koronawirusa i wskazywała na konieczność zmian w przepisach.

CZYTAJ TAKŻE
Andrzej Adamczyk 1200 PAP.jpg
Adamczyk: pakiet drogowy jest szkodliwy dla środowiska

Kluczowe miesiące

Najbliższe miesiące będą kluczowe w Parlamencie Europejskim, jeśli chodzi o ostatecznym kształt pakietu drogowego. Polscy europosłowie, ponad podziałami, mówią, że nie oddadzą pola bez walki i zapowiadają, że będą próbować składać poprawki, by zmienić niekorzystne zapisy. Współpracowali też w tej sprawie w ubiegłym roku, kiedy Europarlament przygotowywał się do negocjacji z krajami członkowskimi.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Zawodowi kierowcy obawiają się przede wszystkim kar. Komentarz eksperta

Elżbieta Łukacijewska i Kosma Złotowski składali wtedy poprawki, torpedowali prace, ale większość europosłów zgodziła się jednak na zaostrzenie przepisów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
transport miedzynarodowy free shutter 1200.jpg
"Potrzebna rewizja pakietu drogowego". Apel polskich przewoźników do europosłów

Apel przewoźników

Teraz, przed ostatecznym uzgodnieniem przepisów, do deputowanych z komisji transportu napisali polscy przewoźnicy. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych zaapelowało o zmiany w pakiecie i uwzględnienie trudnej sytuacji sektora transportowego w całej Europie w związku z pandemią.

"Jest oczywiste, że konsekwencje pandemii będą miały wpływ na kondycję gospodarczą w sektorze transportu w najbliższych miesiącach, jeśli nie latach" - napisali przewoźnicy, podkreślając, że Europarlament nie może pozwolić na pogorszenie sytuacji.

msz