Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Dydliński 27.05.2020

Tarcza antykryzysowa 4.0 w Sejmie. W projekcie zapisy dot. urlopów i wakacji kredytowych

Posłowie mają się dziś zająć projektem ustawy dotyczącej tarczy antykryzysowej 4.0. To kolejne rozwiązania, które mają pomóc biznesowi w trakcie pandemii. Dodatkowo projekt reguluje też kwestię udzielania wakacji kredytowych.
Posłuchaj
  • Jacek Męcina: lepiej jest w czasie przestoju wysłać pracownika przynajmniej na część urlopu niż konfrontować się z problemem redukcji etatów (IAR)
  • Sejm zajmie się przepisami regulującymi wakacje kredytowe - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
  • Elżbieta Stelmach: wysokość dopłaty będzie zależała od wielkości przedsiębiorstwa (IAR)
  • Elżbieta Stelmach: z dopłaty będą mogły skorzystać wszystkie firmy, niezależnie od ich wielkości oraz branży w której działają (IAR)
  • Ma być prościej, szybciej i taniej. Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu, posłowie zajmą się m.in. przepisami upraszczającymi restrukturyzację firm (Tomasz Matusiak/PR1)
Czytaj także

Rządowy projekt tarczy 4.0 zakłada między innymi, że pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na urlop bez jego zgody. Zdaniem eksperta w dziedzinie prawa pracy Jacka Męciny z Konfederacji Lewiatan, lepiej jest w czasie przestoju wysłać pracownika przynajmniej na część urlopu niż konfrontować się z problemem redukcji etatów.

Projekt przewiduje też, że przedsiębiorcy, u których wystąpił wzrost kosztów zatrudnienia, będą mieli możliwość obniżenia pensji pracowników o połowę lub obniżenia wymiaru czasu pracy o 20 procent do 12 miesięcy po zakończeniu stanu epidemii. Warunkiem obniżenia pensji będzie znaczący wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń. Chodzi o sytuację, w której stosunek kosztów wynagrodzeń pracowników do przychodów osiąganych przez firmę wzrośnie o przynajmniej 5 procent miesiąc do miesiąca.

W projekcie zapisano też wydłużenie do 28 czerwca prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców i opiekunów. Dotychczas zasiłek ten był przewidziany do 14 czerwca.

praca budowa zatrudnienie free 1200.jpg
Ministerstwo Rozwoju: rośnie odsetek firm, które chcą utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie

Jasne zasady ws. wakacji kredytowych

Rząd przygotował projekt regulujący zasady korzystania z wakacji kredytowych po stwierdzeniu, że oferty banków nie spełniają oczekiwań. W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że oferowane przez instytucje finansowe zasady w wielu przypadkach nie tylko nie są ulgą dla zadłużonych, ale wręcz mogą pogorszyć ich sytuację. Jako przykład wskazano możliwość naliczania przez banki odsetek od odsetek.

Rządowy projekt zakłada możliwość korzystania z wakacji kredytowych przez maksymalnie 3 miesiące. W takiej sytuacji automatycznie nastąpi wydłużenie okresu kredytowania o czas, na który nastąpiło zawieszenie spłat. Wakacje będą obejmowały zarówno część kapitałową, jak i odsetkową. Kredytobiorca będzie musiał jedynie opłacać ubezpieczenia.

Projekt zakłada, że w celu skorzystania z wakacji kredytowych, wystarczy, że osoba spłacająca kredyt powiadomi bank o takim zamiarze. Uprawnione będą do tego osoby, które po 13 marca tego roku straciły pracę albo główne źródło dochodu.

Dopłaty do kredytów

W projekcie zawarto też m.in. dopłacanie przez BGK do oprocentowania kredytów. Nowe rozwiązanie jest adresowane do firm, które mają problemy finansowe z powodu pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy będą mogli zaciągnąć kredyt w banku komercyjnym lub spółdzielczym, a do spłaty odsetek dołoży się Bank Gospodarstwa Krajowego.

Celem programu jest ratowanie płynności finansowej polskich firm. Jak powiedziała Elżbieta Stelmach, dyrektor w BGK, wysokość dopłaty będzie zależała od wielkości przedsiębiorstwa.

Początek posiedzenia Sejmu zaplanowano na 10:00.

PolskieRadio24.pl, IAR, md