Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 12.06.2020

Epidemiczne obostrzenia a wyjazdowa aktywność. Eksperci o wyzwaniach dla turystycznych regionów

Przez restrykcje epidemiczne aktywność turystyczna i rekreacyjna będzie ograniczona. Mogą na tym stracić nie tylko sektory, ale też te regiony Polski, w których turystyka i rekreacja odgrywają ważną rolę – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jako przykłady podaje woj. zachodniopomorskie i pomorskie.

Analitycy PIE podkreślają, że wciąż zakazane są niektóre wydarzenia, m.in. duże koncerty, a przedsiębiorców obowiązują limity klientów i reżim sanitarny. Uważają przy tym, że przez restrykcje epidemiczne w 2020 r. aktywność turystyczna i rekreacyjna będzie ograniczona – na przykład konsumenci mimo znoszenia zakazów, mogą unikać niektórych form rozrywki i wypoczynku.

– Na ograniczeniach mogą stracić nie tylko sektory, ale też te regiony Polski, w których turystyka i rekreacja odgrywają znaczącą rolę – napisali w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

turystyka turystka turysta 1200.jpg
Tarcza finansowa. Firmy turystyczne otrzymały dotychczas 4 miliardy złotych

Czasem jest to zjawisko pozytywne

Jak wyjaśniają eksperci, jedną z miar określających znaczenie danego sektora dla regionalnej gospodarki jest tzw. iloraz lokalizacji (LQ), nazywany także wskaźnikiem specjalizacji regionalnej. Pozwala porównać regionalny udział zatrudnienia w danym sektorze, czyli jaka część siły roboczej regionu pracuje w określonej branży; z udziałem w gospodarce krajowej, mówiącym o tym, jaka część pracujących w kraju zatrudniona jest w danym sektorze.

>>> CZYTAJ TAKŻE "Odpoczywaj w Polsce". Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Rozwoju

Odnosząc się do potencjalnych konsekwencji dotyczących ograniczeń regionalnych gospodarek zwrócili uwagę na wskaźnik LQ dla tzw. Sekcji I, czyli działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi oraz Sekcji R – z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Wartość wskaźnika wyższa niż 1 oznacza, że w danym regionie udział zatrudnionych w badanej sekcji jest wyższy niż dla całego kraju. Zastrzegli, że może niekiedy jest to zjawisko pozytywne, może oznaczać koncentrację określonych przemysłów i ich potencjał eksportowy.

– W sytuacji, w której część sektorów zaczyna podlegać silnym ograniczeniom epidemicznym (zakwaterowanie, gastronomia, rozrywka), a w konsekwencji przychody spadają, taki wyższy udział stanowi duże wyzwanie dla regionalnych rynków pracy i regionalnej gospodarki ogółem – zaznaczają.

turystyka 663.jpg
Główny cel bonu turystycznego. Ekonomista: rozruszanie branży turystycznej i wsparcie dla rodzin

Konsekwencje restrykcji w regionach nadmorskich

Analitycy podkreślają, że najwyższy iloraz lokalizacji działalności związanej z zakwaterowaniem i gastronomią występuje w regionach nadmorskich, górskich oraz z dużymi pojezierzami – w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, dolnośląskim, małopolskim i warmińsko-mazurskim. Niektóre z tych województw, na przykład zachodniopomorskie, małopolskie, dolnośląskie i warmińsko-mazurskie odnotowują także wyższe od 1 wartości dla działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją.

– Można się zatem spodziewać, że to w tych województwach konsekwencje restrykcji będą miały największy wpływ na regionalne gospodarki, zwłaszcza w układach lokalnych poza obszarami metropolitalnymi, czyli poza stolicami regionów i ich najbliższym otoczeniem – oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/akg/DoS