Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 04.11.2020

Uwaga na cyberoszustów. Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail

Cyberprzestępcy podszywający się pod Pocztę Polską wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, wykorzystując jej logo i nazwę – ostrzega spółka. Maile informują o błędnie zaadresowanej przesyłce.

"Po raz kolejny cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską, w celu pozyskania danych osobowych lub pieniędzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail wykorzystując logo i nazwę spółki" – czytamy w komunikacie.

shutterstock_327654092.jpg
Sprzęty z opcją podłączenia do wi-fi to wygoda, ale i zagrożenie



Poczta prosimy o uważne czytanie wiadomości

Jak podała Poczta, jeden z ataków polega na rozsyłaniu fałszywych wiadomości e-mail informujących o błędnie zaadresowanej przesyłce. Maile te mają załącznik zawierający złośliwe oprogramowanie, tzw. trojan. Inną metodą cyberprzestępców jest wysyłka fałszywych wiadomości dotyczących wygranej w konkursie najnowszego modelu smartfona. Cyberprzestępcy informują, że aby otrzymać nagrodę, wystarczy kliknąć w podany link, który przekierowuje na spreparowaną stronę internetową w celu wyłudzenia danych oraz pieniędzy. Spółka zgłosiła zdarzenie do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego – CSIRT GOV.


– Informujemy, że Poczta Polska nie jest inicjatorem tych kampanii mailowych. Prosimy o czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków – podkreśla rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek.

W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności, sprawę należy zgłosić na policję i poinformować Pocztę Polską na adres cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl lub www.incydent.cert.pl.

– To nam pozwoli na ostrzeżenie naszych klientów, a także zablokowanie fałszywej strony – zaapelowała Justyna Siwek.

Fałszywa oferta promocyjna

Phishing jest jedną z metod internetowego oszustwa. Ma na celu wyłudzenie od użytkownika wrażliwych danych, jak: hasła, loginy, adresy, PESEL czy numery kont bankowych i kart kredytowych. Polega na podszywaniu się pod znane, często państwowe instytucje, na przykład urząd skarbowy, ministerstwa bądź ZUS. Wiadomości są spreparowane w ten sposób, by przypominały potencjalne pismo od podmiotu, za który podaje się ich autor.
Maile tego typu opierają się na socjotechnice – najczęściej zachęcają do kliknięcia w załączony link lub pobrania pliku (w rzeczywistości zakażonego wirusem komputerowym). Ma do tego skłonić fałszywa oferta promocyjna albo rzekome ostrzeżenie o nieuregulowanych środkach płatności.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md