Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sławomir Dolecki 16.06.2021

Poznaliśmy Polski Produkt Przyszłości. Po raz 23. przyznano nagrody w konkursie

Po raz 23. przyznano nagrody w konkursie "Polski Produkt Przyszłości", organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. O miano dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu mogły ubiegać się uczelnie, instytutu naukowe i badawcze oraz przedsiębiorcy. Nagrodzone zostały m.in. projekty biomedyczne oraz "eko" technologii. Patronem medialnym imprezy było Polskie Radio.

Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja rywalizowały o trzy nagrody główne po 100 tys. oraz wyróżnienia (25 tys. zł) i nagrody specjalne. Wręczono je podczas gali finałowej.

- Nagrodzone wyroby i technologie są wizytówką możliwości polskiej nauki i potencjału polskiej przedsiębiorczości - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników i organizatorów konkursu. - Jestem przekonany, że nagrodzone projekty mają szanse zaistnieć nie tylko na naszym krajowym rynku, ale także na globalnym rynku, i przyczyniać się do promocji polskiej marki za granicą.

Musimy patrzeć w przyszłość

Prezydent PAP-1200.jpg
Prezydent: polskie firmy potrafią osiągać poziom już nie tylko europejski, ale i światowy

Prezes PARP Małgorzata Oleszczuk mówiła, że część nagrodzonych produktów to wyroby potrzebne w czasie pandemii.

- Członkowie kapituły też zwracali uwagę na te produkty, które są w stanie szybko pomóc i które są w stanie wejść na rynek błyskawicznie w sytuacji rozwijającej się pandemii - bo o takiej sytuacji mówiliśmy, gdy jako członkowie kapituły pracowaliśmy nad oceną tych projektów - podkreśliła prezes PARP.


Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zaznaczył, że wiele zostało do zrobienia, nie na poziomie legislacyjnym, ale poziomie zmiany podejścia. Wskazał, że pandemia COVID-19 była tragiczna w skutkach dla wielu przedsiębiorstw, właścicieli i pracowników oraz niekorzystną zmianą otoczenia biznesowego.

- Musimy patrzeć w przyszłość, patrzeć na sytuację od strony szans. Pandemia otwiera nowe perspektywy dla polskiej gospodarki - stwierdził Jarosław Gowin.

Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił, że działania podejmowane w ostatnich latach w sektorze badawczo-rozwojowym, wzrost nakładów PKB w tym sektorze, to kierunek, który należy kontynuować i który przynosi korzyści.

- Państwo są nie tylko piękną teraźniejszością polskiej gospodarki i społecznej gospodarki rynkowej, ale także wspaniałą przyszłością - pogratulował nagrodzonym minister Czarnek, zapewniając o wsparciu projektu w kolejnych latach.


Laureaci tegorocznej edycji

Nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy:

  • nagrodę w kategorii wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy otrzymali Geneme Sp. z o.o. i Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej za FRANKD, czyli szybki test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV2;
  • laureatem kategorii produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki został Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN za projekt VENTIL - innowacyjnego urządzenia do niezależnej wentylacji płuc;
  • nagrodę w kategorii produkt przyszłości przedsiębiorcy zdobyła Angionica Sp.z o.o. za AngioExpert, czyli innowacyjne urządzenie do nieinwazyjnej diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego metodą FMSF.

Z kolei nagrodę ministra rozwoju, pracy i technologii otrzymał Solhotair Sp. z o.o. za wysokowydajne, grzewcze powietrzne kolektory słoneczne, natomiast nagrodę ministra edukacji i nauki zdobył Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk za platformy do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana z zastosowaniem do celów diagnostycznych i biomedycznych.

Nagrodami specjalnymi zostali także nagrodzeni: InnerWeb Sp. z o.o., Usagi Sp. z o.o., Solhotair Sp. z o.o oraz Aether Biomedical Sp. z o.o.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS