Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 09.09.2011

Złoty silnie traci

Dolar najdroższy od końca grudnia 2010 roku, a euro blisko 22-miesięcznego maksimum, to wynik dzisiejszego silnego osłabienia złotego.
Jean-Claude TrichetJean-Claude TrichetUploaded from http://flickr.com/photo/15237218@N00/4312995767 using Flickr upload bot)

U jego źródeł leżała przecena EUR/USD i pogorszenie nastrojów na europejskich giełdach, do czego walnie przyczynił się Europejski Bank Centralny, obniżając prognozy wzrostu gospodarczego na lata 2011-2012. Jak wynika z zaprezentowanych dziś szacunków, co miało miejsce na konferencji prasowej po posiedzeniu ECB (bank nie zmienił stóp procentowych), w tym roku Produkt Krajowy Brutto dla Strefy Euro wzrośnie o 1,4-1,8 proc. (poprzednio: 1,5-2,3 proc.). W 2012 roku wzrost ten sięgnie od 0,4 do 2,2 proc. (poprzednio: 0,6-2,8 proc.).

Wiązanie przeceny polskiej waluty tylko z gorszymi nastrojami na rynkach globalnych i przeceną EUR/USD, jest jednak dużym uproszczeniem. Inwestorzy sprzedawali ją zanim jeszcze Jean-Claude Trichet zaprezentował najnowsze projekcje makroekonomiczne, co wywołało zwiększoną awersję do ryzyka. Martwić może również to, że złoty słabo zachowuje się już od ponad tygodnia. Efektem jest wybicie USD/PLN i EUR/PLN na nowe kilku- i kilkunastomiesięczne maksima, pomimo braku potencjalnie silnych pretekstów do takiego zachowania. W tej sytuacji istnieje obawa, że rozpoczęła się jakaś gra przeciwko polskiej walucie i w momencie silnego pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych, może ona dynamicznie stracić na wartości.

X-Trade Brokers DM,ab