Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 13.09.2011

Polska będzie naprawiać strefę euro

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że Polska chce współdziałać w tworzeniu planów naprawczych europejskiej gospodarki, choć nie należy do strefy euro.
Prezydent Bronisław Komorowski przemawia na sesji plenarnej europarlamentu, podczas jednodniowej wizyty w StrasburguPrezydent Bronisław Komorowski przemawia na sesji plenarnej europarlamentu, podczas jednodniowej wizyty w StrasburguPAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Bronisław Komorowski opowiedział się za ściślejszą integracją Unii Europejskiej w dobie kryzysu.
Czytaj także

W wystąpieniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego prezydent oświadczył, że odpowiedzią polskiej prezydencji na kryzys jest "Więcej Europy". Bronisław Komorowski powiedział, że na czele Rady Unii Europejskiej stoi dziś Polska, która wierzy w powodzenie integracji. Sytuacja Europy jest jednak trudna. Działania niektórych instytucji finansowych podważają wiarę w wolny rynek, a wiele decyzji gospodarczych zapada poza demokratycznie wybranymi parlamentami. Pod znakiem zapytania stoi europejski model społeczny. Unia Europejska i jej społeczeństwa znajdują się w punkcie zwrotnym. Prezydent podkreślił, że upadek wspólnej europejskiej waluty mógłby doprowadzić do odwrócenia tendencji integracyjnych, a nawet do rozpadu Unii. Oświadczył, że Polska nie zgodzi się na powrót protekcjonizmu i zamykanie granic w Europie.

Komorowski powiedział, że w obliczu problemów Europy trzeba wiele zmienić. W przeciwnym razie Europa stanie wobec kontestacji społecznej. - oświadczył prezydent. Zapowiedział, że Polska chce jak najszybszego przyjęcia unijnego pakietu stabilizacyjnego i zaapelował o jego poparcie. Mówiąc o pomysłach zacieśnienia integracji wokół strefy euro Komorowski podkreślił, że tak daleko idące zmiany wymagałyby zmian w traktatach. Polski prezydent przypomniał, że integracja europejska dokonywała się mimo wojen i konfliktów. Cena, jaką trzeba było zapłacić za bezpieczeństwo i pokój w Europie - rezygnacja z części suwerenności - opłaciła się jak nigdy wcześniej - powiedział Komorowski.

Przypomniał, że wśród tych, którzy w dawnych wiekach myśleli o zjednoczonej Europie byli też Polacy. Prezydent podkreślił, że istotne zjednoczenie Europy dokonało się po upadku komunizmu w 1989 roku. Dotychczasowa Europejska Wspólnota Gospodarcza przekształciła się w Unię Europejską, która zacieśniła wzajemne więzy. Świadczy o tym powstanie wspólnej waluty europejskiej i powstanie strefy Schengen. Komorowski przypomniał, że państwa postkomunistyczne, które chciały wstąpić do Unii, musiały się zreformować i przekształcić. W Polsce ten proces się powiódł - zbudowano stabilny system polityczny i gospodarczy. Prezydent przypomniał, że Unia Europejska pomogła Polsce w tym procesie i dodał, że to Parlament Europejski jest ostoją solidarności.

IAR,ab