Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 29.06.2012

W Paryżu powstanie europejski sąd patentowy

Jest ostateczna zgoda unijnych krajów na wdrożenie europejskiego patentu. Decyzję podjęli przywódcy 27. krajów na zakończenie szczytu w Brukseli, co kończy prawie 30-letnie negocjacje w tej sprawie.
(Zdjęcie ilustracyjne)(Zdjęcie ilustracyjne)Glow Images/East News

Do rozstrzygnięcia pozostawała ostatnia kwestia - siedziba sądu patentowego, który będzie rozstrzygał ewentualne spory. Zabiegały o nią 3 kraje i ostatecznie ustalono, że główna siedziba będzie w Paryżu, a filie w Monachium i Londynie.

Zadowolona z porozumienia jest Helle Thorning-Schmidt, premier Danii, kierującej pracami Unii.

- To oznacza, że europejscy przedsiębiorcy, zamiast składać wnioski o zatwierdzenie patentu w 27. krajach, złożą w jednym państwie. To będzie z korzyścią dla wzrostu gospodarczego i przedsiębiorczości w Europie - dodała.
O szybkie porozumienie w tej sprawie wielokrotnie apelowali europejscy przedsiębiorcy, którzy wyliczyli, że bez wspólnego patentu unijna gospodarka traci dziennie 425 tysięcy euro. Jednolite przepisy mają zmniejszyć koszty uzyskania patentu w Unii, które są obecne nawet 10-krotnie wyższe niż w USA i zniechęcają wynalazców w Europie do ochrony swoich dzieł.
Kraje członkowskie już wcześniej uzgodniły wspólny system tłumaczeń wynalazków na angielski, francuski i niemiecki. Na taką współpracę zdecydowało się 25 krajów, tylko Hiszpania i Włochy były przeciwko. Później osiągnięto kompromis w sprawie finansowania i utworzenia sądu patentowego. Ostatnią przeszkodą na drodze do wdrożenia europejskiego patentu była właśnie nierozwiązana kwestia siedziby sądu.