Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 08.11.2012

Rząd chce angażować w wychowanie dzieci oboje rodziców

- Wprowadzamy przepisy europejskie, zgodnie z którymi jeden miesiąc z 36 - z urlopu wychowawczego - będzie obowiązkowo wykorzystany przez drugiego rodzica - powiedział premier Donald Tusk.
Donald TuskDonald TuskPAP/Paweł Supernak

- Z reguły mówimy tutaj, w polskich warunkach, o ojcu. Chcemy, żeby ta równowaga opieki nad dziećmi była coraz bardziej naturalna. Nie chcemy tego robić przymusem, robimy kroki ostrożne. To jest poważna zmiana, także jakościowa, w myśleniu Polaków - podkreślił Tusk.
Rząd na posiedzeniu przyjął pakiet projektów ustaw prorodzinnych. W piątek zostanie on skierowany do konsultacji. - Przyjęliśmy propozycje, które składają się na najbardziej rozbudowany w polskiej historii program opieki nad rodziną - powiedział premier.

Zmiany dotyczą m.in. urlopu macierzyńskiego. Jeśli rodzic zdecyduje się na urlop w wymiarze rocznym, będzie otrzymywał zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Jeśli natomiast weźmie urlop na pół roku, otrzyma pełne wynagrodzenie. W przypadku, gdyby taka osoba po 26 tygodniach zdecydowałaby, że chce przedłużyć urlop rodzicielski do roku, wówczas przez sześć miesięcy będzie pobierać 60 proc. pensji.
Rząd zapowiada również zmiany w urlopach wychowawczych. Urlop wychowawczy nadal będzie można wykorzystać do momentu, gdy dziecko ukończy cztery lata. W tym czasie z budżetu będą opłacane składki społeczne za osoby, opiekujące się dzieckiem. Opieką państwa zostaną objęte osoby nieubezpieczone, prowadzące działalność gospodarczą, pracujące na umowę zlecenie oraz objęte składką na KRUS.
Rząd przyjął także zmiany w finansowaniu żłobków. Wkład własny gminy zmniejszy się z 50 do 20 procent. 80 procent kosztów będzie pokryte z budżetu państwa.
Ustawa dotycząca zmian w urlopach macierzyńskich wejdzie w życie do 1 września przyszłego roku.
Rząd pracuje też nad innymi prorodzinnymi rozwiązaniami. Jest to m.in. program "Mieszkanie dla młodych", skierowany do rodzin i osób samotnych w wieku do 35 lat. Mogą oni liczyć na dopłatę 10-procentową do kredytu mieszkaniowego. Jeśli rodzina ma dziecko, może liczyć na dodatkową dopłatę w wysokości 5 procent. Jeśli w ciągu pięciu lat rodzinie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, otrzyma ona dodatkową 5-procentową dopłatę do kredytu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk