Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 01.08.2017

Rodzina 500+: zmiana zasad programu. Trzeba złożyć nowy wniosek

Każdy, kto chce otrzymywać świadczenie z programu "Rodzina 500+", musi złożyć nowy wniosek. Od 1 sierpnia obowiązują nowe zasady, o których mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Posłuchaj
  • Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomina o składaniu nowych wniosków (IAR)
  • Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zachęca do składania jak najszybciej wniosków na kolejny okres zasiłkowy (IAR)
  • Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska: osoby, które złożą wnioski dopiero we wrześniu i październiku, będą miały przerwaną ciągłość świadczeń (IAR)
  • Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska: coraz więcej rodzin korzysta z programu "Rodzina 500+" (IAR)
  • Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu Józef Markiewicz zapewnia, że wszystko przebiegnie sprawnie (IAR)
  • Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu Józef Markiewicz: do tej pory z tego typu wsparcia skorzystało w Nowym Sączu ponad 6 tysięcy rodzin i ponad 10 tysięcy dzieci (IAR)
  • Rodziny składają wnioski w ramach programu "Rodzina 500+" - relacja Moniki Chrobak (IAR)
Czytaj także

Główne założenia programu "Rodzina 500+" po 1 sierpnia pozostają bez zmian, choć w tym roku pojawią się też dla niektórych beneficjentów programu nowe obowiązki, tłumaczył Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- W przypadku osób, które osiągają przychody rozliczane zryczałtowanymi formami, czyli karta podatkowa, czy ryczałt ewidencjonowany, to tu jest nowość. Takie osoby będą musiały dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego. Przy pozostałych dochodach osoby składają tylko wniosek, a gmina sama sprawdza dochody, łącząc się z urzędem skarbowym – mówił ekspert.

Ważna zmiana dla samotnych rodziców 

Inna ważna zmiana dotyczy osób, które deklarują, że samotnie wychowują dzieci.

- Osoby samotne, aby otrzymać świadczenie 500+, będą musiały mieć zasądzone alimenty. Taka zasada obowiązuje w zasiłku rodzinnym od 13 lat, od początku systemu obowiązywania. Teraz wprowadziliśmy ją do programu „Rodzina 500+”. Ważne, że te osoby samotne, które nie mają zasądzonych alimentów z różnych powodów, powinny jak najszybciej pójść do sądu złożyć wniosek o powództwo alimentacyjne i bardzo ważne jest, żeby przy tym wniosku złożyły również wniosek o zabezpieczenie powództwa. Wówczas w terminie do 30 dni sąd takie zabezpieczenie wydaje. I to już będzie wystarczające do otrzymania świadczenia z programu „Rodzina 500+” – wyjaśniał Olgierd Podgórski.

Do programu „Rodzina 500+” można dołączyć w każdym momencie. Wniosek o świadczenie składa się raz do roku.

Jak złożyć wniosek?

Od 1 sierpnia należy składać wnioski o przyznanie środków z programu "Rodzina 500+" na kolejny okres zasiłkowy. Od początku sierpnia można ubiegać się także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Wzór wniosku znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej >>>

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, w której mieszkamy, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet.

Wykaz miejsc w gminach, które przyjmują wnioski >>>

Online wnioski można złożyć poprzez: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS - Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz ePUAP - elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej.

Sprawdź, jak złożyć wniosek przez internet >>>

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska o zmianach w programie "Rodzina 500+":

Program "Rodzina 500+" został wprowadzony 1 kwietnia 2016 r. Podstawowym kryterium do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko jest kryterium dochodowe, które nie może przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie bądź - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 1200 zł. Na drugie i kolejne dziecko świadczenie to nie jest uzależnione od dochodu rodziny.

Polskie Radio/IAR/PAP, awi