Paweł Klocek 16.12.2010

PŚ w biathlonie: Zwycięstwo Berger, Cyl 14.

Agnieszka Cyl zajęła 14. miejsce w biegu na 15 km biathlonowego Pucharu Świata w słoweńskiej Pokljuce. Zwyciężyła Norweżka Tora Berger, która wyprzedziła liderkę cyklu Finkę Kaisę Maekaeraeinen oraz Francuzkę Marie Laure Brunet.
Kaisa MakarainenKaisa Makarainen fot. PAP/EPA

Cyl (Karkonosze Jelenia Góra) miała 2.57,9 min straty do zwyciężczyni, ale zarobiła aż trzy minuty karne podczas ostatniej wizyty na strzelnicy. Gdyby nie to, mogła stanąć na podium.

Nieźle spisała się 19-letnia Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice), która strzelała bezbłędnie i uplasowała się na 22. pozycji. W czwartek tylko pięć biathlonistek nie zarobiło karnych minut, w tym triumfatorka 29-letnia Berger.
Miejsca pozostałych Polek: 41. Weronika Nowakowska-Ziemniak (AZS AWF Katowice), 62. Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), 66. Paulina Bobak (AZS AWF Katowice).

29-letnia Berger, która właśnie w tej konkurencji sięgnęła w Vancouver po złoty medal olimpijski, wyprzedziła dwa lata młodszą Finkę (jedna karna minuta) zaledwie o 1,8 s. Maekaeraeinen znakomicie się spisuje w tym sezonie, w którym na podium stanęła po raz piąty. M.in. dwukrotnie triumfowała, po raz pierwszy w karierze, w szwedzkim Oestersund.
22-letnia Brunet - brązowa medalistka olimpijska w biegu na dochodzenie z ostatnich igrzysk - miała 35,3 s straty do zwyciężczyni.