Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Klocek 17.02.2011

250 mln w budżecie 2011 roku na Orliki

250 mln złotych zagwarantowanych jest w budżecie Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2011 roku na realizację czwartej edycji programu "Moje Boisko - Orlik 2012".
250 mln w budżecie 2011 roku na Orliki

- Zaplanowaliśmy wydatki na realizację programu budowy Orlików w 2011 roku w wysokości 250 mln złotych. Wszystkie gminy, które będą miały zapewnione dofinansowanie Urzędów Marszałkowskich otrzymają wsparcie ministerstwa. Są podstawy do zadowolenia, na sportowej mapie Polski pojawiło się od 2008 roku 1803 boiska. Coraz więcej dzieci, młodzieży, a także dorosłych ma dostęp do nowoczesnych obiektów sportowych. Program okazał się wielkim sukcesem - poinformował podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek w Warszawie szef resortu Adam Giersz.

Samorządy zadeklarowały wybudowanie do końca 2011 roku kolejnych 467 kompleksów. Od 2011 roku ministerstwo zmieniło zasady przyznawania dofinansowań. Gminy, które mają wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca niższy od 1000 złotych, mogą liczyć na większe niż dotychczas wsparcie ze strony MSiT. Może ono dofinansować starania biedniejszych gmin w wysokości 47 procent kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 500 tys. złotych.

Minister Giersz jest zadowolony, że w porównaniu z 2008 rokiem, kiedy uruchomiony został projekt "Moje Boisko-Orlik 2012" z 1,3 mln złotych brutto spadły o 200 tys. koszty budowy pojedynczego obiektu. Są w Polsce województwa, takie jak zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie, gdzie liczba Orlików przekroczyła liczbę gmin. Nie brakuje jednak województw m.in. podkarpackiego, lubuskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i opolskiego, gdzie obiektów tych jest znacznie mniej niż w pozostałych.

Budowie boisk towarzyszą dwie inne inicjatywy. W ramach akcji "Animator sportu" ministerstwo dofinansowuje kwotą 1000 złotych miesięcznie osoby sprawujące opiekę nad korzystającymi z zajęć na obiektach.
Z kolei "Akademia Orlika", w której udzielają się byli piłkarze z Dariuszem Dziekanowskim, czuwa nad rozwojem piłkarskiej kariery uzdolnionych 8-9-latków. Właśnie o taką kategorię wiekową wzbogaci się Turniej Orlików, w którego drugiej edycji w ubiegłym roku startowało 100 tys. młodych zawodników i 10 tys. drużyn.

Rozszerzono akcję budowy w ramach już istniejących kompleksów tzw. Białych Orlików - czyli składanych sezonowych lodowisk. Dotychczas powstało ich 38. W 2011 roku MSiT planuje realizację dalszych 100-150 finansując je w wysokości 50 procent. Pozostałą część funduszy przeznaczą gminy.

- Budowa Orlików jest sukcesem zbiorowym. Do 2010 roku wybudowaliśmy w naszym województwie 145 obiektów. W tym roku planujemy zwiększyć ich liczbę do 180. Przebywanie na Orliku, to nie tylko zajęcia sportowe. To doskonała okazja do zawierania przyjaźni. Jesteśmy otwarci na każdą inicjatywę obywatelską - powiedział wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich.

- Nasz budowany Orlik wzbogacony został o część lekkoatletyczną z bieżnią i skocznią o wartości 1,5 mln złotych, został dofinansowany przez urząd marszałkowski kwotą 830 tys. złotych - dodał wójt Świedziebni (woj. kujawsko-pomorskie) Szymon Zalewski.

pk