Marcin Nowak 10.07.2011

Sensacyjna porażka Niemek na mundialu

Francja, Japonia, Szwecja i Stany Zjednoczone - to półfinaliści trwających w Niemczech piłkarskich mistrzostw świata kobiet.
Niemki żegnają się z mistrzostwami świataNiemki żegnają się z mistrzostwami światafot. PAP/EPA
  • Szwecja i Stany Zjednoczone uzupełniły komplet półfinalistów piłkarskich mistrzostw świata kobiet które odbywają się w Niemczech - relacja

Największą sensację sprawiła Japonia eliminując po dogrywce gospodarzy turnieju i obrończynie tytułu - Niemki.

Dogrywka nie wystarczyła natomiast do wyłonienia zwycięzców w meczach Anglii z Francją i Brazylii ze Stanami Zjednoczonymi. Dopiero po rzutach karny awans wywalczyły zespoły "Trójkolorowych" i USA.

Amerykanki po pasjonującym meczu pokonały w rzutach karnych Brazylijki. Media w Stanach Zjednoczonych określiły ten mecz jako jeden z najlepszych w historii na kobiecym mundialu.

"Nieprawdopodobny, fantastyczny, dramatyczny" - takimi przymiotnikami prasa w USA określa ten mecz w którym było dosłownie wszystko. Gol samobójczy Brazylijek, czerwona kartka Amerykanki powtórzony rzut karny zamieniony ostatecznie na bramkę przez żeńskie Canarinhos, remis 1:1 po 90 minutach i wyrównanie Amerykanek w doliczonym czasie drugiej części dogrywki, a następnie ich zwycięstwo w serii rzutów karnych.

- Nie wiem co powiedzieć po takim meczu, gol na 2:2 był fenomenalny, mam takie wrażenie ten pojedynek to wielkie wydarzenie o którym właśnie napisano książkę - mówiła po spotkaniu wyraźnie wzruszona trenerka piłkarek Stanów Zjednoczonych Pia Sundhage. Dla jej reprezentacji turniej w Niemczech to być albo nie być dla przyszłości kopanej w USA, która przeżywa duży kryzys.

Za oceanem spada zainteresowanie żeńską piłką nożna, miejscowa zawodowa liga składa się tylko z 6 zespołów z których trzy są na granicy bankructwa. Wydaje się, że tylko sukces Amerykanek może poprawić te sytuację i przyciągnąć zamożnych sponsorów.

Podobnych problemów nie miała Szwecja, która pokonała Australię 3:1.

W półfinale Amerykanki zagrają z Francja, a Szwedki z Japonią.