Martin Ruszkiewicz 29.11.2013

Justyna Kowalczyk najlepsza w Kuusamo. "Rozbiła całą stawkę w puch"

Zwycięstwo Justyny Kowalczyk w Kuusamo w sprincie techniką klasyczną inaugurującym Puchar Świata w biegach narciarskich ocenione zostało w Skandynawii jako "dominujące", natomiast występ Norweżek uznano za "masową porażkę".
Justyna Kowalczyk podczas kwalifikacji sprintu w KuusamoJustyna Kowalczyk podczas kwalifikacji sprintu w KuusamoPAP/Grzegorz Momot
Relacja na żywo:

Finał:

W wyścigu pobiegną: Justyna Kowalczyk , Jewgienia Szapowałowa z Rosji, Niemka Denise Herrmann, Norweżka Celine Brun-Lie, Kikkan Randall z USA i Szwedka Ida Ingemarsdotter.

Po raz pierwszy od czterech lat jest w finale tego biegu.

Kowalczyk zaczęła rewelacyjnie, jednak jeszcze przed upływem pierwszej minuty dała sięwyprzedzić Rosjance.

W pewnej chwili była o krok od upadku, jednak w ostatniej chwili przeskoczyła Celine Brun-Lie, która nie utrzymała równowagi. Pasjonująca walka na końcu trasy z Niemką Hermann, jednak to Polka wbiegła na stadion jako pierwsza i spokojnie dokończyła ostatnie kilkadziesiąt metrów trasy.

Półfinały:

Justyna Kowalczyk spokojnie wygrywa swój półfinał i pobiegnie w finale. Zaraz za Polką do mety dobiega Randall. Do finału wchodzą też Brun-Lie i Ingemarsdotter.

Pierwszy półfinał wygrała Hermann, za nią była Szapowałową. Trzecia dobiegła Visnar, a czwarta Oestberg.

Ćwierćfinały:

Polka, ósma w eliminacjach, na dystansie 1,4 km osiągnęła czas 3.04,3 i wyprzedziła Szwedkę Idę Ingemarsdotter, która również wystąpi w półfinale.
Najszybsza w kwalifikacjach Bjoergen była trzecia w swoim ćwierćfinale, za Austriaczką Kateriną Smutną oraz Słowaczką Aleną Prochazkovą. Bieg był jednak dość wolny i Norweżka nie awansowała dzięki czasowi.

W półfinałach wystąpią Smutna, Prohazkova, Oestberg, Szapowałowa, Johansson Norgren, Visnar, Brun-Lie, Randall, Kowalczyk i Ingemarsdotter, Hermann i Iwanowa.

Eliminacje:

Podopieczna Aleksandra Wierietielnego, która walczy o piątą Kryształową Kulę, osiągnęła czas 3.10.30. Pozostałym reprezentantkom Polski nie udało się awansować do ćwierćfinału.

Najlepsza z nich, Agnieszka Szymańczak, zajęła 44. miejsce (strata do Bjoergen 10,61). Kornelia Kubińska była 51. (strata 12,22), Paulina Maciuszek 63. (15,34), natomiast Sylwia Jaśkowiec - 81. (19,65).
Tuż za Bjoergen uplasowały się Niemka Denise Herrmann (0,12 straty) i Amerykanka Sadie Bjornsen (0,33).

Żaden z czterech Polaków nie awansował do ćwierćfinału sprintu techniką klasyczną w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata. Najlepiej z nich w eliminacjach spisał się Maciej Staręga, który był 32.
Najszybszy na dystansie 1,4 km okazał się Rosjanin Anton Gafarow, który wyprzedził reprezentantów gospodarzy Marttiego Jylhae i Anssiego Pentsinena.
Na 58. pozycji sklasyfikowano Sebastiana Gazurka - strata 11,28, 70. był Maciej Kreczmer - 12,61, a 87. miejsce zajął Jan Antolec - 15,09. Startowało 125 narciarzy.

W Finlandii zaplanowano łącznie trzy starty, które składają się na minicykl Ruka Triple. Można wywalczyć łącznie aż 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ; po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za triumf w całej imprezie.

Źródło: Orange sport/x-new