Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 11.03.2018

Jak skuteczniej pozyskiwać unijne fundusze? Rozmowa z ministrem inwestycji

Co najmniej 3 procent pieniędzy z centralnych unijnych programów ma być wykorzystane przez Polskę – to cel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Resort przypomina, że Bruksela decyduje o wydaniu około 540 miliardów złotych do 2020 roku. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jerzym Kwiecińskim, szefem MIiR.
Jerzy Kwieciński, foto: PR24PJJerzy Kwieciński, foto: PR24/PJ

Minister Jerzy Kwieciński powiedział, że Polska niedostatecznie korzysta z pieniędzy rozdzielanych bezpośrednio przez Brukselę. Do tej pory do Polski trafiło około 0,8 procent budżetu zarządzanego centralnie. To, zdaniem szefa resortu, za mało. – Nasz udział w tym budżecie powinien wynosić minimum 3 procent. Obecna sytuacja pokazuje, że jako kraj (…) w zbyt małym stopniu korzystamy z programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską – mówił szef resortu inwestycji.

Problemy w pozyskiwaniu pieniędzy, o których decyduje KE, zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, wynikają między innym z braku doświadczenia. Jak podkreślał minister inwestycji, kluczem do zwiększenia udziału polskich podmiotów w rozdziale finansów unijnych jest, na początek, informowanie o możliwości pozyskania tego typu środków.

– Musimy informować o tym, że można korzystać nie tylko z funduszy, które już są w kraju, które są dostępne np. w ramach polityki spójności. Są duże środki na poziomie unijnym, a rola instrumentów zarządzanych centralnie będzie rosła. Dlatego warto się o nie starać – wskazywał Jerzy Kwieciński.

Oprócz akcji informacyjnej, ministerstwo chce również umożliwić osobiste spotkania potencjalnym wnioskującym o unijne pieniądze. Wnioskujący otrzymają też pomoc w przygotowaniu wniosków aplikacyjnych.

Wśród unijnych programów są: Horyzont 2020 o wartości około 80 miliardów euro, poświęcony badaniom naukowym oraz innowacjom; COSME poświęcony inwestycjom małych i średnich firm o wartości około 2,3 miliarda euro;  LIFE poświęcony ochronie środowiska (około 3,4 miliarda euro); ERASMUS+ finansujący zagraniczne studia, staże i wolontariat (około 14,7 miliardów euro); Łącząc Europę finansujący najważniejsze inwestycje w transport, telekomunikację i energetykę (około 30 miliardów euro, w tym transport około 24 miliardów euro).

Więcej w rozmowie z ministrem Jerzym Kwiecińskim.

Polskie Radio 24/IAR

____________________ 

Data emisji: 11.03.18

Godzina emisji: 8.06