Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 15.05.2018

Nowy budżet UE. Eksperci za sojuszem Polski z Węgrami

Goście Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), dr Stanisław Cichocki (Uniwersytet Warszawski) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers) ocenili w audycji Rządy pieniądza, że taki sojusz może przynieść korzyści Polsce i Węgrom. O współpracy dwustronnej oraz sprawach Unii Europejskiej, w tym nowego budżetu UE rozmawiał w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim premier Viktor Orban.
Premier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podczas spaceru po Łazienkach KrólewskichPremier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podczas spaceru po Łazienkach KrólewskichPAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • 15.05.18 Audycja Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24
Czytaj także

- W sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej przydałyby się nam sojusze - powiedział dr Stanisław Cichocki. Przypomniał, że według nowych założeń podział środków z bużetu unijnego dla poszczególnych państw będzie uwarunkowany między innymi od wielkość PKB, stanu bezrobocia czy przyjmowania uchodźców. 

Mariusz Adamiak podkreślił, że współpraca Polski i Węgier będzie zdominowana przez aspekty polityczne, zwłaszcza w sprawach nowego budżetu UE.

- Unia Europejska dopłacała Węgrom około 4 procent PKB podczas gdy Polsce około 3 procent PKB-przypomniał Mariusz Adamiak. Dodał, że wielu aspektach Polska częściej konkurowała z Węgrami niż współpracowała.

- Na Węgrzech liczy się pragmatyzm. Viktor Orbán  wyciągnie wszystko to co dobre dla Węgier - stwierdził. Wskazał zarazem, że możliwa jest współpraca gospodarcza w sprawie budowy Via Carpatii czy obsługi ruchu lotniczego na Węgrzech przez LOT.

-2 procent polskiego handlu międzynarodowego przypada na Węgry podczas gdy my jesteśmy 3 partnerem handlowym Węgier- zwrócił uwagę  dr Przemysław Kwiecień. Wyjaśnił, że 40 procent handlu między Węgrami a Polską prowadzą międzynarodowe firmy.

- To część większego organizmu pod tytułem UE. Nasze gospodarki wkomponowały się w europejskie mechanizmy -tłumaczył. Iluzją nazwał twierdzenia, że można odgrodzić się od Unii i współpracować tylko w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Mariusz Adamiak wskazywał na możliwość współpracy polsko-węgierskiej w ramach nowych technologii czy tworzenia wspólnych funduszy na rozwój nowych firm. Przypominając, ze Węgry mają często inne zdanie niż Polska na przykład w sprawie rosyjskich surowców energetycznych tłumaczył to ich pragmatyzmem.

- Węgry chcą żeby surowce energetyczne docierały do nich z różnych kierunków. Robią to z pragmatyzmu, a nie przeciwko Polsce. Musimy to zrozumieć-dodał.

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji  15.05.18

Godzina emisji 09.09