Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 30.05.2018

"Polska już płaci za sukces gospodarczy". Eksperci w PR24 o propozycji nowego budżetu UE

Goście Polskiego Radia 24: Kazimierz Krupa (Kancelaria DrawBridge), Cezary Mech - były wiceminister finansów i Mateusz Walewski (Bank Gospodarstwa Krajowego) w audycji Rządy pieniądza apelowali o twarde negocjacje z Brukselą w sprawie propozycji nowego budżetu Unii Europejskiej. Warszawa w nowym budżecie na lata 2021-2027 może otrzymać na politykę spójności około 64 miliardów euro, czyli prawie o 20 miliardów euro mniej niż obecnie.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneVedran Vukoja/EASTNEWS

- Myślę, że to co widzimy na rynku walut, czyli osłabienie złotego, to efekt ogłoszenia propozycji nowego budżetu Unii Europejskiej - powiedział dr Cezary Mech. Namawia do aktywnej działalności i twardych negocjacji w sprawie zmiany propozycji Komisji Europejskiej. Były wiceminister finansów zwrócił uwagę, że projekt funduszu spójności jest redukowany, a jego założeniem jest przecież wyrównywanie szans. - Nam się obcina, Włochom dodaje, a przecież Włosi zarabiają dwa razy więcej niż Polacy - tłumaczył. Jego zdaniem polityka Unii Europejskiej jest dziwna. Dr Cezary Mech dodał, że może być jeszcze gorzej bo zawirowania we Włoszech mogą zwiastować rozpad Unii Europejskiej.

Według Mateusza Walewskiego osłabienie złotego podobnie jak euro ma związek z emisją obligacji amerykańskich. Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że już wcześniej Komisja Europejska mówiła o warunkach społecznych związanych z budżetem.- Kraje południa Europy są teraz najbardziej antyunijne stąd powód dosypania im pieniędzy - powiedział. Mówił o różnicach między południem a północą Włoch i wynikających z tego problemach społecznych. Dodał, że oczywiste było, że z czasem kraje Europy Środkowo-Wschodniej, z powodu rozwoju będą dostawały mniejsze środki. Musimy nauczyć się jak sami możemy inwestować i oszczędzać by dalej się rozwijać. – Nie będzie tak źle, ale musimy twardo negocjować-  podkreślił Mateusz Walewski.

- W Unii Europejskiej nie ma rzeczy świętych, wszystko można negocjować - kontynuował Kazimierz Krupa. Jego zdaniem mówienie o rozpadzie Unii Europejskiej jest nieporozumieniem. UE porównał do klubu dżentelmenów, z którego można wystąpić ale nie można z niej wykluczyć. Przykładem jest Brexit. Wskazywał, że gdy mówiono w Unii o priorytetach budżetowych to zabrakło naszego głosu. Mogliśmy na przykład zaproponować stworzenie funduszu celowego na rozwiązywanie problemów południa Europy. - Byliśmy maskotką Unii teraz gdy mamy sukces gospodarczy to sympatia maleje, czyli doświadczamy kosztów tego sukcesu - zauważył Kazimierz Krupa.

Dr Cezary Mech dodał, że w Klubie Dżentelmenów powinien być równomierny rozkład składek, a Niemcy wkładają do budżetu Unii 140 miliardów euro mniej niż wynika to z ich dochodu. Teraz Niemcy martwią się, że Włochy wyjdą ze strefy euro stąd taki budżet. - Żeby dogonić klub państw dobrobytu w Unii Europejskiej Polska potrzebuje 5 bilionów złotych, których nie wolno nam pożyczyć - zauważył były wiceminister finansów.

Audycja Rządy pieniądza  w Polskim Radiu 24

__________________

Data emisji  09.05.18

Godzina emisji 09.08