Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dariusz Krępski 09.08.2018

Wiceminister środowiska: chcemy doprowadzić do tego, żeby zasady redukcji emisji były przez wszystkich akceptowalne

W 2018 roku mija 26 lat od chwili ustanowienia konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu.W tym roku, kolejny 24. już światowy kongres z cyklu COP organizowany przez ONZ, a dotyczący zmian klimatu odbędzie się w Katowicach. – Celem szczytu jest określenie zasad na jakich państwa będą redukować emisje gazów cieplarnianych – mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Kurtyka, wiceminister środowiska.
Posłuchaj
  • 09.08.2018 dr Michał Kurtyka, wiceminister środowiska o COP24
Czytaj także

Konferencja Społeczny Pre_COP24 odbywa się z inicjatywy Grupy Wspólnych Inicjatyw Społecznych GÓRNICTWO OK działającej przy AGH w Krakowie, związki zawodowe oraz SITG. Ma ona na celu omówienie 26 lat działań światowych organizacji na rzecz zmian klimatu oraz omówienie i przedstawienie stanowisk światowych, europejskich i narodowych organizacji związkowych.

- Wszelkie zmiany technologiczne, adaptacyjne do zmian klimatycznych, czy kwestie dbania o środowisko modyfikują nie tylko to, w jaki sposób żyjemy i co używamy, ale też produkcję wielu różnych towarów. I w tym kontekście niosą za sobą zmiany dla pracowników – wyjaśniał dr Michał Kurtyka.

- Ogromnym sukcesem jest fakt, że w 2015 roku udało się zbudować Porozumienie Paryskie. Zakłada ono, że wszystkie państwa będą przyczyniały się do redukcji emisji. Przy czym założeniem tego porozumienia jest dobrowolność wkładów i gotowość do wspólnego podejmowania ciężaru w duchu dialogu. Chodzi o to, by nie wycofywać się w momencie podejmowania przez państwo zobowiązania. Redukcja emisji gazów cieplarnianych jest więc zadaniem każdego sygnatariusza Porozumienia Paryskiego. Polska, będąca w specyficznej sytuacji ze względu na to, że prawie 80 proc. energii elektrycznej generuje w oparciu o węgiel, może podejmować zobowiązania dotyczące redukcji emisji za pomocą różnych środków. Emisje pochodzą nie tylko z energetyki, ale prawie w jednej trzeciej z transportu, znaczące emisje generuje również rolnictwo czy fakt, że mieszkamy w takich a nie innych budynkach. Z punktu widzenia grudniowego szczytu w Katowicach do każdego państwa należy dobór najkorzystniejszej dla niego drogi redukcji emisji – dodał wiceminister środowiska.

Więcej w nagraniu całej audycji. 

Rozmowę PR24 prowadził Jakub Kukla.

PR24/dk

____________________

Data emisji: 09.08.18

Godzina emisji: 15:06