Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 18.05.2019

Francuskie dylematy rzeczywistości dwóch wojen

W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach francuskich autorów: "Sroga zima" Raymonda Queneau oraz "Dora Bruder" Patrick Modiano.
Posłuchaj
  • Rozmowa o książkach "Sroga zima" Raymonda Queneau oraz "Dora Bruder" Patrick Modiano (Czytelnia/Dwójka)
Czytaj także

Akcja "Srogiej zimy" rozgrywa się w Hawrze, rodzinnym mieście autora, podczas I wojny światowej, a w szczególności zimą 1916 roku. Głównym bohaterem jest Bernard Lehameau (zbieżność fonetyczna nazwiska z Hamletem nie jest przypadkowa), trzydziestotrzyletni żołnierz, który został ranny na froncie i teraz pracuje jako łącznik z angielskimi siłami zbrojnymi stacjonującymi w mieście. Queneau konfrontuje czytelnika z dylematami jedynie pozornie odległymi. Wskazuje na uniwersalny charakter wojennych doświadczeń – pisze wydawca książki.

Powieść "Dora Bruder" rozpoczyna się od chwili, gdy 31 grudnia 1941 popołudniówka „Paris-Soir” opublikowała ogłoszenie o poszukiwaniach piętnastoletniej uciekinierki Dory Bruder. Po latach stare wydanie gazety wpada w ręce pewnego pisarza, który przed laty bywał w okolicy zamieszkanej przez rodziców dziewczynki. Między 25 lutego 1926, dniem narodzin Dory, a 13 sierpnia 1942, datą wywiezienia jej do obozu w Drancy, mężczyzna poszukuje okruchów życia, które pokonają zapomnienie, i emocjonalnie, acz precyzyjnie kolejno je przekazuje czytelnikowi, wprowadzając go w czasy okupacji Paryża i żółtej gwiazdy Dawida skazującej wielu na śmierć – czytamy w nocie wydawniczej.

O książkach opowiadali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 18.05.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/bch