Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Dmitrowicz 22.10.2010

Amerykańscy Ślązacy

Bohaterami książki są potomkowie Ślązaków w Brazyli i Stanach Zjednoczonych.
Gmach Sejmu ŚląskiegoGmach Sejmu Śląskiegofot. wikipedia

Choć ich przodkowie opuścili Śląsk ponad 150 lat temu, to wielu amerykańskich Ślązaków wciąż potrafi "rządzić", czyli mówić po śląsku, wyznaje też wartości przekazane w rodzinnej tradycji.


O tym fenomenie opowiada Anna Musialik-Chmiel w swojej książce "Amerykańscy Ślązacy - dziedzictwo, pamięć, tożsamość", która ukazała się właśnie nakładem katowickiego wydawnictwa Księgarnia Św. Jacka.

Musialik, od 1987 r. redaktorka Polskiego Radia Katowice, 12 lat temu pojechała z mikrofonem do Teksasu, gdzie znajdują się najstarsze w Stanach Zjednoczonych polskie - śląskie osady: Panna Maria, Cestohova, Kosciuszko, Święta Jadwiga i Bandera. Temat okazał się tak obszerny i ciekawy, że stał się kanwą doktoratu, a później książki. "Słuchaczom przekazujemy w radiu żywe słowo, które jest jednak ulotne. Z potrzeby utrwalenia zrodziła się potrzeba zapisania. Najpierw to były artykuły, ale ciągle czułam niedosyt, a że z wykształcenia jestem kulturoznawcą, postanowiłam dowiedzieć się, jakie wartości kulturowe przechowuje ta społeczność" - mówi Anna Musialik.

Bohaterami książki są więc potomkowie Ślązaków w Brazylii - gdzie początki polskiego osadnictwa sięgają 1871 r. - i Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwsza osada powstała w 1854 r. Autorka zamieściła m.in. omówienie odpowiedzi na szczegółowy kwestionariusz, w którym znalazły się pytania o rodzinę, religię, edukację dzieci, stosunki sąsiedzkie czy język. "Wartości, jakie wyznają ci ludzie, oni sami nazywają śląskimi, bo to wartości przekazane im przez matkę czy babkę. W rzeczywistości to wartości uniwersalne, oparte na dekalogu" - podsumowuje red. Musialik.

Na książkę składają się też zebrane relacje, fragmenty rodzinnych pamiętników, kronik, archiwalne fotografie. Dołączono do niej płytę z fragmentami rozmów przeprowadzonych z potomkami emigrantów ze Śląska.