Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 08.01.2014

Chałupy po nieboskłon i kolejki na szczyty, czyli Podhale prawdziwe

"Kruca fuks. Alfabet góralski" nie jest laurką dla Tatr. Najnowsza książka Bartłomieja Kurasia i Pawła Smoleńskiego jest zbiorem reportaży, wspomnień z wakacji w Kościelisku i portretów charakterystycznych dla góralszczyzny postaci.
Chałupy po nieboskłon i kolejki na szczyty, czyli Podhale prawdziwePAP/Mariusz Szyperko
Posłuchaj
  • Kruca fuks, czyli góralszczyzna w czystej postaci (Klub Trójki)
Czytaj także

Bartłomiej Kuraś i Paweł Smoleński mają, jak przyznają, do gór i górali stosunek emocjonalny i osobisty. - Bartek jest stamtąd, a ja jestem z Warszawy, ale przez pewien okres mego życia byłem prawie stamtąd - mówi Paweł Smoleński, tłumacząc że powodów do napisania książki nie brakowało. Poprzednia ich wspólna publikacja poświęcona góralszczyźnie, była zbiorem dłuższych tekstów, zaś najnowsza książka miała przede wszystkim opowiedzieć o ich ciepłej i bezkrytycznej miłości do Podhala, korzystając z różnych form literackich.
Autorzy podkreślają, że nie mają wpływu na tak duże zainteresowanie turystyką w tym regionie i również bez ich książki w Tatry przyjeżdżałoby bardzo wiele osób. - Góry są te same, ale natężenie człowieka na metr kwadratowy jest zupełnie inne niż dawniej - mówi Bartłomiej Kuraś. Wpływa to bezpośrednio na krajobraz. By wejść na Orlą Perć, trzeba czasami stać w kolejce. W kontekście Tatr rozmawia się o wprowadzeniu limitu turystów, jednak nie wprowadzono dotychczas żadnych ograniczeń w tym zakresie.

Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

''

Bartłomiej Kuraś i Paweł Smoleński trzy lata po swojej poprzedniej wspólnej książce - zatytułowanej "Bedzies wisiał za cosik" - opublikowali "Kruca fuks. Alfabet góralski". W popularnej formie haseł mówią o swoim sentymencie do Podhala i o jego problemach: z pamięcią o historii, ze współczesnością. Pokazują uroki i zagrożenia turystyki górskiej. Ironizują na temat stosunku górali do "ceprów" (i nawzajem). Opowiadają o niezwykłych losach sławnych ludzi, którzy tam mieszkali i mieszkają (od Sabały i Tytusa Chałubińskiego po Wojciecha Fortunę i Zofię Bigosową).

Prowadzący audycję odkrył, czytając książkę Bartłomieja Kurasia i Pawła Smoleńskiego, że góralszczyzna, która kiedyś budziła w nim wyłącznie zachwyt, dziś budzi w nim zarówno zachwyt, jak irytację. Chyba nie jest w Polsce wyjątkiem. O powodach tego splotu uczuć rozmawiał z autorami książki Jerzy Sosnowski.

Tym żył świat >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Dlaczego Podhale jest tak szczególnym regionem? Kto wyniósł go pod niebiosa? Czy do dziś pokutuje mit zbójnicki? Jesli tak - w jaki sposób się objawia? Posłuchaj całej audycji!

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Program poprowadził Jerzy Sosnowski.

(sm)