Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 26.04.2017

Niezwykłe życie literackiej Warszawy w okresie międzywojennym

- Warszawa w latach międzywojennych to było miasto niezwykle szybko się rozwijające. Przyjechali do niej literaci, poeci, pisarze - mówi Piotr Łopuszański, autor książki "Warszawa literacka w okresie międzywojennym"

warszawa literacka 250.jpg

Lata dwudzieste i trzydzieste w Warszawie to okres niezwykłej erupcji talentów, barwnych historii i przemian samej stolicy. W Warszawie działali najwybitniejsi pisarze. To tutaj toczyło się różnobarwne życie artystyczne.

Piotr Łopuszański stara się pokazać w swojej książce pisarzy od strony nie tylko zawodowej, ale i prywatnie, niejako w szlafroku. Warszawscy literaci okresu międzywojennego byli ludźmi o bogatych osobowościach. Każdy z nich miał jakieś dziwactwo, coś go wyróżniało. Irzykowski nie umiał zawiązać krawata. Nosił więc tzw. krawatki, czyli niedbale zasupłane wstążki. Gałczyński i Nałkowska pisali zielonym atramentem, który dawał im natchnienie. Strug pisał na kolorowych kartkach. Boy używał maszyny do pisania i tylko poprawki dodawał ręcznie. Lubił zmieniać swoje teksty także w korektach.

O tych wszystkich osobach i ich losach napisał w swojej książce Piotr Łopuszański. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której zdradzamy więcej szczegółów.

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Piotr Łopuszański (autor książki "Warszawa literacka w okresie międzywojennym")
Data emisji: 26.04.2017
Godzina emisji: 10.13

mat. promocyjne/fbi/ei