Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 12.10.2012

"Odrodzona" zapiski walki Susan Sontag

- To osoba niezwykła, dojrzała i przenikliwa od bardzo młodego wieku. Jako 15-latka deklaruje "Ludzie różnią się od siebie wyłącznie inteligencją” - przypomina Michał Nogaś.
Susan Sontag, Odrodzona. Dzienniki, tom 1,19471963, Wydawnictwo Karakter (fragm. okładki)Susan Sontag, "Odrodzona. Dzienniki", tom 1,1947–1963, Wydawnictwo Karakter (fragm. okładki) mat. prasowe

Rok wcześniej spisuje swoje credo, w wieku 16 lat ma już za sobą lekturę najważniejszych książek z kanonu światowej literatury, wywiad z Tomaszem Mannem, semestr studiów w Berkeley i pierwsze homoseksualne doświadczenia . Jako 17-latka wychodzi za mąż, niedługo później rodzi syna. Po kilku latach nieudanego małżeństwa rozwodzi się i wyjeżdża do Oksfordu i Paryża. Prowadzi intensywne życie intelektualne, towarzyskie i erotyczne . Czyta setki książek, ogląda dziesiątki filmów, słucha muzyki. Robi zapiski do esejów i powieści. Interesuje ją wszystko: literatura, filozofia, religia, antropologia, psychoanaliza, relacje międzyludzkie, seks. Błyskotliwa i nieśmiała, przeżywa uniesienia i chwile załamań.

Teksty, które się ukazują obecnie (to pierwszy z trzech tomów) zostały wybrane i opracowane przez jej syna, David Rieff jest także autorem przedmowy . Jak deklaruje wiele zapisków jest dla niego bolesna, ale jednocześnie są one bardzo inspirujące. Dzięki nim można śledzić jak Susan Sontag się zmienia, jak unoszą ją kolejne fale, jak świadomie podejmuje decyzje, jak się z nich tłumaczy. To dziennik walki, którą prowadzi od kiedy przestała być dzieckiem.

/

David Rieff zdecydował się na publikację zapisków matki, które liczyły w sumie 100 zeszytów , mimo że Susan Sontag sama nigdy nie była tym zainteresowana, nigdy też nie czytała ich nikomu . Pisarka odeszła pod koniec 2004 roku nie pozostawiając żadnych dyspozycji co do "Dzienników”, także dla tego, że do końca wierzyła, że uda się jej wygrać walkę z białaczką.

- Warto poznać kobietę, która solidaryzowała się z Polską podkreślającą podczas wiecu na Manhattanie w 1982, że u nas panuje "faszyzm z ludzką twarzą” jak oceniała polski komunizm - poleca Michał Nogaś. "Odrodzona. Dzienniki 1947-1963" Susan Sontag trafią do księgarń jeszcze w październiku, wydane nakładem oficyny Karakter.

Na kolejny "Trójkowy Znak Jakości" zapraszamy za trzy tygodnie, w piątek listopada o 7.45. Zapraszamy do słuchania!

gs