Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 15.08.2013

Sławomir Mrożek nie żyje. Księga kondolencyjna w Krakowie

W piątek w holu krakowskiego magistratu wyłożona zostanie księga kondolencyjna, do której będą mogli się wpisywać krakowianie, chcący uczcić pamięć Sławomira Mrożka.
Sławomir MrożekSławomir MrożekPAP/Andrzej Grygiel

Zmarły w czwartek nad ranem w Nicei Sławomir Mrożek w 1990 roku otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę "Varia. Jak zostałem filmowcem" uhonorowany został nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.
>>>Mrożek w słuchowisku Jedynki. Osobiście!>>>
W marcu 2012 Sławomir Mrożek odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu za "mistrzostwo słowa". Członek kapituły prof. Józef Lipiec wyjaśnił, że Mrożek został uznany za godnego orderu "za to, co napisał; za to jak opisał kondycję ludzką, pełną absurdów, ale i horyzontów nadziei; za mistrzostwo w literaturze rodzącej namysł i budzącej wrażliwość; za ukazanie nowych obszarów człowieczeństwa - takich, które potrafi przedstawić tylko wielki Mistrz".
>>> RADIA WOLNOŚCI - Teatr polski w RFN. Wspomnienia Anatola Kobylińskiego - o pracy nad przygotowaniem sztuki teatralnej Sławomira Mrożka pt. "Indyk", w reżyserii Aleksandra Berlina>>>
Wzruszony Sławomir Mrożek dziękował wówczas "wszystkim obecnym bez wyjątku za tę zupełnie nieoczekiwaną niespodziankę". - Poziom tej imprezy jest dla mnie zaskakujący, jestem prawdopodobnie po raz pierwszy laureatem takiej imprezy i prawdopodobnie ostatni - powiedział.
Sławomir Mrożek - serwis specjalny poświęcony dramatopisarzowi>>>
Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w małym galicyjskim miasteczku - Borzęcinie. Był prawdopodobnie najczęściej grywanym w kraju i za granicą polskim dramaturgiem współczesnym, a w Polsce przez lata jednym z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema, prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk