Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 27.10.2010

Spokojnie z entuzjazmem

- Przypisywanie euro magicznej mocy wywołującej wzrost gospodarczy jest pozbawioną podstaw i odniesień historycznych prognozą – powiedział Andrzej Sadowski, ekonomista.
Spokojnie z entuzjazmemfot. SXC
Posłuchaj
  • Spokojnie z entuzjazmem
Czytaj także

Aby zostać przyjętymi do strefy euro Polska musi spełnić 5 kryteriów:
1) Kryterium fiskalne
2) Kryterium stabilności cen
3) Kryterium kursu walutowego
4) Kryterium zgodności legislacji
5) Kryterium długoterminowej stopy procentowej

– Obecnie największy problem mamy z kryterium fiskalnym, chodzi tu o dosyć duży deficyt publiczny oraz inflację - stwierdził Leszek Skiba, główny specjalista Biura ds. Integracji ze Strefą Euro NBP.

Według eksperta niemożliwe jest podanie nawet przybliżonej daty wejścia Polski do strefy euro. Najpierw muszą być spełnione dwa warunki: obniżenie deficytu do poziomu 3 proc. w stosunku do PKB i przyjęcie nas do systemu ERM II.

Europejski Mechanizm Kursowy polega na tym, że wahania waluty krajowej nie mogą wynosić więcej niż 15 proc. powyżej lub poniżej ustalonego kursu centralnego.

Rząd zakłada, że w 2013 roku osiągniemy trzyprocentowy deficyt, a zdaniem Skiby doliczyć trzeba jeszcze 3 lata na przebywanie złotówki w systemie ERM II. Oznacza to, że najbardziej optymistyczna data dla wejścia naszego kraju do strefy euro to 2016 rok.

Komentując negatywne opinie europejskich społeczeństw zauważył, że proces wchodzenia do strefy wiąże się zwykle z podwyżkami, stąd niezadowolenie obywateli. – Ważne, by wprowadzenie do strefy euro było bezpieczne, a konsumenci nie czuli się pokrzywdzeni – podkreślił.

Grzegorz Osiecki z Dziennika Gazety Prawnej również zalecił rozwagę, gdyż perspektywa rozwoju polskiej gospodarki nie jest stabilna. - W dalszej perspektywie wejście do strefy euro będzie z pewnością opłacalne, gdyż w ten sposób zwiększy się polskie PKB.

– Od lutego 2009 regularnie prowadzimy badanie opinii publicznej dotyczące wejścia Polski do strefy euro - powiedziała Urszula Krasowska z TNS OBOP. Z sondaży wynika, że coraz więcej Polaków uważa, iż ten krok będzie dla nas niekorzystny.


Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha podkreślił, że już trzy lata temu Komisja Europejska potwierdziła, że euro odniosło sukces w wymiarze politycznym, ale nie gospodarczym. - Fakt, iż jesteśmy poza strefą euro, pozwala na samodzielne kształtowanie polityki monetarnej, co wyszło nam na dobre w sytuacji kryzysu gospodarczego - dodał.

Eksperci podkreślają, że należy zaczekać, aż Polska osiągnie poziom rozwoju gospodarczego zbliżony do innych krajów europejskich. Wtedy nasze przyjęcie do strefy euro będzie procesem naturalnym.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Zapraszamy do innych audycji o bezrobociu w Leśnej Akademii Sukcesu Polskiego Radia.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć „Spokojnie z entuzjazmem” w boksie „Posłuchaj”.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 12.00.

(asz)