Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 17.11.2010

Bezrobotny czyli leniwy

Bezrobocie w Polsce jest wysokie, ale biznesmeni narzekają, że nie mogą znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Bezrobotny czyli leniwy Glow Images/East News

Zdaniem wielu, osoba bezrobotna znaczy to samo co leniwa. Wiele osób poszukujących pracy, tak naprawdę jej nie szuka. W Polsce brakuje elektryków, cieśli, stolarzy i hydraulików przybywa za to bezrobotnych z dyplomem studiów.

Dr Tomasz Rostkowski ze Szkoły Głównej Handlowej stwierdził, że większość zarejestrowanych bezrobotnych wcale nie szuka pracy, ponieważ mają inne źródła dochodów. Poza tym korzystają z dodatkowej pomocy socjalnej państwa.

Bezrobotnych z dyplomem przybywa i jego zdaniem będzie ich coraz więcej. To dlatego, że nie szukają aktywnie pracy, a ich kierunek studiów często nie pokrywa się z oczekiwaniami rynku. Jeśli ktoś studiuje archeologię śródziemnomorską lub fizykę teoretyczną to nic dziwnego, że potem ma trudności ze znalezieniem pracy.

- Jeśli ktoś nauczy się czegoś niepotrzebnego to dlaczego ktoś inny miałby mu za to zapłacić – powiedział.

Z opinią, że bezrobotny oznacza to samo co leniwy nie zgodził się Hubert Bojarczuk z agencji pracy Talent Partners. Stwierdził, że wszystko zależy od człowieka i wysokości oferowanego przez rynek wynagrodzenia.

– Często ofert pracy są nieatrakcyjne – zauważył.

Grzegorz Filipowicz, konsultant firmy For Future stwierdził, że oprócz bezrobotnych z wyboru, którzy rzeczywiście nie chcą pracować, istnieją też osoby z przerostem własnych ambicji. Nie godzą się one na wykonywanie każdego zajęcia za relatywnie niewielkie pieniądze. Ich też zaliczył do osób leniwych.

- Duża część to jednak osoby bezrobotne z przymusu, które szukają aktywne pracy – powiedział.

Andrzej Martynuska, dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie przypomniał, że w Polsce zasiłek dla bezrobotnych można pobierać maksymalnie przez rok. Urzędnik ma tylko pomagać bezrobotnym w znalezieniu pracy, ale tak naprawdę wszystko zależy od aktywności osoby poszukującej zajęcia.

- Najchętniej są poszukiwani są pracownicy, którzy chcą pracować - powiedział.

Audycji "Za, a nawet przeciw” można słuchać od poniedziałku do czwartku o 12.05.
Zapraszamy.

Aby wysłuchać rozmowy "Bezrobotny czyli leniwy”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Zapraszamy do innych audycji o bezrobociu w Leśnej Akademii Sukcesu Polskiego Radia.

(miro)