Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 09.03.2022

Minęły dwa tygodnie od inwazji Rosji na Ukrainę. Dzielnice mieszkalne pod ostrzałem [RELACJA]

Udało się ewakuować ponad 40 tys. kobiet i dzieci z bombardowanych ukraińskich miast. Ukraina liczyła na transport 100 tysięcy osób, ale ewakuacja w wielu miastach została zablokowana przez siły rosyjskie. Najtrudniejsze odcinki to Mariupol, Charków i obwód kijowski. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń wojennych na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Armia rosyjska zrzuciła bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu, zniszczenia są ogromne. To kolejny rosyjski atak na obiekt cywilny. Według ONZ na Ukrainie zginęło już ponad pół tysiąca cywilów, a niemal tysiąc zostało rannych.  Po zbombardowaniu przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał ponownie kraje zachodnie do dostarczenia Ukrainie samolotów do walki z rosyjskimi siłami.

Podopieczni ukraińskich domów dziecka zostali zakwaterowani w Hotelu Witek w miejscowości Modlniczka pod Krakowem, 9 marca 2022, fot. PAP/Łukasz Gągulski Podopieczni ukraińskich domów dziecka zostali zakwaterowani w Hotelu Witek w miejscowości Modlniczka pod Krakowem, 9 marca 2022, fot. PAP/Łukasz Gągulski


"To oszałamiająca zbrodnia wojenna w Mariupolu - napisał Kułeba na Twitterze. - Rosyjskie samoloty uderzyły w szpital położniczy. Moglibyśmy powstrzymać to barbarzyństwo, chroniąc nasze niebo. Dajcie nam samoloty dla dobra ludzkości, teraz! Giną ludzie, a ta kwestia jest cały czas rozważana. 

Przedstawiciele Pentagonu prowadzą rozmowy ze swoimi odpowiednikami z krajów NATO i Ukrainy o tym, jak pokonać logistyczne wyzwania z przekazaniem myśliwców MiG-29 Ukrainie - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że logistyka jest głównym problemem w tej sprawie.

Pirotechnicy podczas zabezpieczania odnalezionego pocisku na terenach prywatnych gospodarstw domowych w Mikołajowie, 9 marca 2022 roku, Pirotechnicy podczas zabezpieczania odnalezionego pocisku na terenach prywatnych gospodarstw domowych w Mikołajowie, 9 marca 2022 roku, fot. PAP/DSNS


"Według wstępnych informacji myśliwiec Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczył nad Radomyślem w obwodzie żytomierskim rosyjski pocisk manewrujący. Jego szczątki spadły na miasto"  – poinformowała ukraińska agencja, powołując się na informacje rady miejskiej Radomyśla

Jak podała Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Witalija Buneczkę, ostatniej doby w obwodzie żytomierskim wskutek w rosyjskich ataków z powietrza zginęło czterech ukraińskich żołnierzy i pięcioro cywili, w tym dwa noworodki i jedno dziecko.

Wcześniej w środę informowano o nalocie rosyjskiego lotnictwa na akademik i fabrykę w Żytomierzu oraz ataku na miasto Malin w obwodzie żytomierskim, w którym zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci urodzonych w zeszłym roku. Zniszczonych zostało siedem jednopiętrowych budynków mieszkalnych – pisał Ukrinform. 

Wiadomości po ukraińsku w Programie 3 Polskiego Radia >>>

"Z Odessy już nie da się wyjechać! Rosną ceny i niedługo skończą się produkty!" – dramatyczny post o takiej treści 1 marca zamieściło na Facebooku Narodowe Kulturalne Stowarzyszenie Polaków "Polska Nuta" w Odessie. O aktualnej sytuacji w tym mieście opowiedziała Eugenia Fedczyszyna-Dębińska.

Posłuchaj
08:57 Trojka do trzeciej Odessa 2022_03_09 14_18_01.mp3 Eugenia Fedczyszyna-Dębińska z Narodowego Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków "Polska Nuta" gościem Trójki (Trójka do Trzeciej)

 

8 marca 2022 roku. Ukraińska orkiestra koncertuje przy barykadach w centrum Odessy, aby podnieść morale ludności cywilnej i żołnierzy  Foto: AA/ABACA

8 marca 2022 roku. Ukraińska orkiestra koncertuje przy barykadach w centrum Odessy, aby podnieść morale ludności cywilnej i żołnierzy Foto: AA/ABACA

***

We wtorek 8 marca prezydent USA Joe Biden nałożył embargo na rosyjską ropę i gaz, co rodzi obawy o dostawy paliwa do Polski. Oficjalny komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska brzmi: nie ma zagrożenia ograniczenia dostaw paliwa w kontekście uzależnienia od jednego dostawcy gazu. Pomimo podpisania przez Władimira Putina dekretu o ograniczeniu eksportu surowców do Polski, nasz kraj sobie poradzi – zapewnia Aleksander Brzózka, rzecznik resortu.


Posłuchaj
03:39 Trojka do trzeciej dostep do gazu 2022_03_09-13-32-11.mp3 Jak decyzja USA o embargo na rosyjską ropę i gaz wpłynie na Polskę? Ministerstwo Środowiska i Klimatu: nie ma powodów do obaw (Trójka do Trzeciej)

Embargo USA na import rosyjskiej ropy i gazu przyniesie negatywne skutki ekonomiczne rosyjskim eksporterom, szczególnie produktów naftowych - ocenił w środowym komentarzu Ośrodek Studiów Wschodnich. Prezydent USA ogłaszając embargo przyznał, że ten ruch zwiększy ceny surowców, ma ponadpartyjne poparcie i uderzy w "arterię rosyjskiej gospodarki". Zakaz importu ropy z Rosji do UE uszczupliłby budżet Rosji o ok. 51 mld dolarów i byłby 7-krotnie większym kosztem dla rosyjskiego budżetu niż zapowiedziane we wtorek międzynarodowe sankcje - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie przekazanym PAP. 

Posłuchaj
02:59 _PR3_AAC 2022_03_09-15-09-58 ropa konsekwencje.mp3 Konsekwencje embarga na rosyjską ropę i gaz. Relacja Michała Strzałkowkiego ( Zapraszamy do Trójki)

 

Ukraińscy żołnierze na wschodnim froncie obwodu Kijowa, 8 marca 2022 roku, fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY Ukraińscy żołnierze na wschodnim froncie obwodu Kijowa, 8 marca 2022 roku, fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

***

W miastach zachodniej Ukrainy o bezpieczeństwo dbają nie tylko wojsko czy policja, ale także ochotnicy. Tak jest m.in. we Lwowie, który jest teraz miejscem przesiadkowym dla wielu uchodźców uciekających na Zachód. Na ulicach miasta, w którym coraz częściej pojawiają się dywersanci czy rabusie, po blisko ośmiu latach znów pojawiły się obywatelskie rowerowe patrole.

Posłuchaj
02:13 Trojka Pora na Trojke Patrole rowerowe 2022_03_09-08-16-15.mp3 Wojna na Ukrainie. Patrole rowerowe powróciły na lwowskie ulice (Pora na Trójkę)

 

***

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział we wtorek wprowadzenie zakazu importu do USA rosyjskiej ropy naftowej, gazu i innych nośników energii. Także we wtorek rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wprowadzenie z końcem 2022 r. embarga na ropę naftową z Rosji, a Komisja Europejska zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Zakłada on zmniejszenie zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie.


Posłuchaj
07:56 Euranet Plus Trojka 2022_03_09-07-41-19.mp3 USA zaostrzają sankcje wobec Rosji (Euranet Plus/Trójka)

 

Wtorek 8 marca 2022 roku. Prezydent Joe Biden ogłasza zakaz importu rosyjskiej ropy w odwecie za inwazję na Ukrainę Foto: East News/AP/Associated Press Wtorek 8 marca 2022 roku. Prezydent Joe Biden ogłasza zakaz importu rosyjskiej ropy w odwecie za inwazję na Ukrainę Foto: East News/AP/Associated Press

***

Ukraina nadal stawia opór. O tym, co przyniosła ostatnia noc, opowiedział w audycji "Pora na Trójkę" Michał Strzałkowski. – Od kilku dni wojna w Ukrainie zaczęła przebiegać według ustalonego scenariusza. To potwierdza także sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie natarcie właściwie stoi w miejscu – relacjonował dziennikarz z działu zagranicznego Polskiego Radia.


Posłuchaj
10:43 Trojka Pora na Trojke Strzalkowski 2022_03_09-07-10-00.mp3 Opór Ukraińców trwa już dwa tygodnie. Relacja Michała Strzałkowskiego w Trójce (Pora na Trójkę)

 

***

– Trzeba rozmawiać o modernizacji polskiej armii pod kątem uzbrojenia indywidualnego dla żołnierzy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z członkami Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Andrzej Duda zwołał we wtorek po południu posiedzenie Rady, która jest jego organem doradczym. W spotkaniu wzięli udział także dowódcy rodzajów wojsk oraz specjaliści od bezpieczeństwa.


Posłuchaj
02:32 Pora na Trojke posiedzenie RBN 2022_03_09-06-50-05.mp3 Posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności NRR. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (Pora na Trójkę)

 

Warszawa, 8 marca 2022 roku. Prezydent RP Andrzej Duda, przewodniczący rady, politolog Przemysław Żurawski vel Grajewski, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła oraz gen. Roman Polko podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności Narodowej Rady Rozwoju Foto: PAP/Mateusz Marek Warszawa, 8 marca 2022 roku. Prezydent RP Andrzej Duda, przewodniczący rady, politolog Przemysław Żurawski vel Grajewski, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła oraz gen. Roman Polko podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności Narodowej Rady Rozwoju Foto: PAP/Mateusz Marek

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

 

Czytaj także: