Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 10.07.2013

Czy uda się przywrócić pamięć o zbrodni wołyńskiej?

11 lipca minie 70 lat od dnia, gdy oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały sto polskich wsi na Wołyniu. To była kulminacja rzezi wołyńskiej: straszliwa, okrutna zbrodnia. Od kul, siekier, wideł, noży ginęli niewinni i bezbronni ludzie, nie oszczędzano kobiet i dzieci.
Uroczystości odsłonięcia muralu poświęconego Zbrodni Wołyńskiej na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w Warszawie, 10 bm. Malowidło odsłonięte w 70. rocznicę kulminacji masakry polskiej ludności, jest wspólną inicjatywą IPN i urzędu dzielnicy Wola.Uroczystości odsłonięcia muralu poświęconego Zbrodni Wołyńskiej na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w Warszawie, 10 bm. Malowidło odsłonięte w 70. rocznicę kulminacji masakry polskiej ludności, jest wspólną inicjatywą IPN i urzędu dzielnicy Wola.PAP/Grzegorz Jakubowski

Na Wołyniu, a później w Galicji Wschodniej i na ziemiach dzisiejszej Polski zginęło w sumie około 100 tysięcy Polaków.

Czym była zbrodnia wołyńska? Czystką etniczną? Ludobójstwem? Wojną domową?

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny >>>>

Jej pamięć dzieli Polaków i Ukraińców. Gorsza jeszcze jest niepamięć: z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że 31 proc. z nas o rzezi wołyńskiej nie ma pojęcia…

Gośćmi "Klubu Trójki" będą Bogumiła Berdychowska, publicystka, specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich oraz prof. Rafał Wnuk z Instytutu Historii KUL.

Zapraszam w środę, 10 lipca o 21.05, Dariusz Bugalski

tagi: