Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 05.07.2014

Festiwale dookoła Polski - sposób na udane wakacje

Święto Herbaty, Globaltica, Folkowisko, a może Festiwal Żagli? W te wakacje każdy weekend warto spędzić w innej części kraju. Czeka nas bowiem istny wysyp festiwali, spotkań i ciekawych imprez.
Festiwale dookoła Polski - sposób na udane wakacjeGlowImages/EastNews

Na początek ruszamy na południe, do Cieszyna, gdzie w ten weekend trwa festiwal Święto Herbaty. Można tam oczywiście spróbować różnych herbat i dowiedzieć się, jak je dobrze parzyć. - Pokazujemy smaki herbaty, odkrywamy je od środka - powiedział organizator festiwalu Piotr Mojżeszyk.

Festiwal w Cieszynie stara się jednak na różne sposoby przybliżyć kulturę. Jedną z jego atrakcji będzie masaż gongów tybetańskich. - Nie trzeba chodzić do masażysty, dźwiękiem też można masować. Rozbrzmiewające gongi będą więc masować nasze ciała i umysły - zapewnił gość audycji "Reszta Świata". Odbędą się też pokazy jogi śmiechu. -  Organizujemy ten festiwal, by zapomnieć o hałasie świata. Joga śmiechu polega na wyzwalaniu emocji czystej radości - tłumaczył rozmówca Tomasza Michniewicza. W planach są też koncerty muzyki etnicznej i warsztaty. Można  będzie się m.in. nauczyć się grać na ukulele.

Natomiast na północy Polski, w Gdyni w dniach 23-26 lipca odbędzie się muzyczna impreza Globaltica - Festiwal Kultur Świata. Nie usłyszymy tam jednak tzw. gwiazd głównego nurtu. Wystąpią mniej znani artyści, jak  Sierra Leone's Refuge all Stars, Azam Ali & Niyaz z Iranu, czy Balkan Khans z Bułgarii. - Po latach eksperymentów, kogo zapraszać i w jaki sposób, doszliśmy do wniosku, że nie chcemy opierać się na rozpoznawalnych muzykach, jak np. Goran Bregović - powiedział Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu. - Chcemy, by publiczność zaufała naszej wiedzy i gustom. Chodzi o odkrywanie nowej muzyki - dodał gość Tomasza Michniewicza.

Z kolei na południowym wschodzie, pomiędzy Lublinem, Rzeszowem i Przemyślem, leży Gorajec. Od 11 do 13 lipca odbędzie się tam Folkowisko "Kultura jest Babą", które stara się w nowoczesny sposób zaprezentować wieś, tradycję i ludowość. - Wszyscy jesteśmy wieśniakami, a skoro była kultura chłopska, to naturalna jest też kultura babska - tłumaczył przesłanie festiwalu jego organizator Mateusz Piotrowski. Jak powiedział, festiwal stawia sobie za cel pokazanie, że tradycja może być rewolucyjna.

Warto też odwiedzić Festiwal Żagli, który odbędzie się 18-20 lipca w Kołobrzegu oraz 25-25 lipca w Ustce.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Reszta świata".

tj/kd