Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 15.01.2014

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Znane nazwiska na "jedynkach" SLD

Wojciech Olejniczak w Warszawie, Józef Oleksy w Poznaniu, Tadeusz Iwiński w Olsztynie - m.in. ci politycy SLD będą liderami list tej partii w wyborach do PE.
Obrady Parlamentu EuropejskiegoObrady Parlamentu EuropejskiegoCentral Audiovisual Library of the European Commission

Nad listami wyborczymi Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach do Parlamentu Europejskiego pracują obecnie władze wojewódzkie partii. - Chcemy je zamknąć najpóźniej 2 lutego. Na ten dzień zaplanowane mamy posiedzenie Rady Krajowej, która powinna ostatecznie zatwierdzić listy - powiedział sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.
Większość "jedynek" list wyborczych Sojuszu jest już znana. Ugrupowanie chce, by były to osoby znane i cenione. - Postawimy na wiele gwiazd - i z naszej partii, i spoza polityki - które będą walczyły o głosy wyborców - zaznaczył Gawkowski.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. PiS buduje listy, kto będzie "jedynką"?>>>
Kandydaci SLD mają zostać oficjalnie zaprezentowani na konwencji wyborczej w marcu. W ten sposób Sojusz rozpocznie kampanię wyborczą, zaprezentuje też swój program, który ma być częściowo połączony z programem partii na listopadowe wybory samorządowe. - Obie kampanie wyborcze łączy jeden wspólny element - wykorzystanie środków z UE - powiedział rzecznik.
W maju Polacy wybiorą 51 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą ubiegać się o mandat z 13 okręgów wyborczych.
Sondaż: PiS niemal równo z PO w walce o Europarlament>>>
Znane nazwiska na szczycie list

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej (PAP), oczekiwanie władz partii jest takie, żeby do PE kandydowali wszyscy posłowie Sojuszu, a przynajmniej ci najbardziej znani. Listę warszawską otwierać ma obecny europoseł, były szef SLD Wojciech Olejniczak. "Jedynką" w okręgu obejmującym mniejsze miasta Mazowsza i powiaty wokół stolicy ma być były kosmonauta Mirosław Hermaszewski. W Łodzi z pierwszego miejsca wystartować ma prawniczka i gwiazda telewizyjna Weronika Marczuk.

Pawlak nie będzie europosłem. Wypadł z listy kandydatów PSL>>>

"Lokomotywą" wyborczą SLD w Poznaniu ma być wiceszef partii, były premier Józef Oleksy. We Wrocławiu (okręg obejmujący województwa dolnośląskie i opolskie) "jedynką" ma być europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. Listę olsztyńską (okręg ten obejmuje województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie) otwierać ma poseł Tadeusz Iwiński, bydgoską - europoseł Janusz Zemke, a gorzowską (obejmującą województwa lubuskie i zachodniopomorskie) - europoseł, były minister transportu Bogusław Liberadzki. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że z tego okręgu mógłby kandydować też były szef SLD Grzegorz Napieralski.
Marta Kaczyńska: nie wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego>>>
W Katowicach na szczycie listy miałby się znaleźć reprezentujący Unię Pracy europoseł Adam Gierek, a tuż za nim - poseł, lider śląskiego SLD Marek Balt. Do startu z "jedynki" w Gdańsku namawiany jest były marszałek Senatu, amerykanista, prof. Longin Pastusiak. On sam jednak wyklucza kandydowanie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kogo PO umieści na "jedynkach"?>>>
Ostatecznych rozstrzygnięć co do miejsc pierwszych nie ma też jeszcze w Rzeszowie, Lublinie i Krakowie (okręg ten obejmuje województwa małopolskie i świętokrzyskie). W Małopolsce listę mieliby otwierać: europosłanka i wiceszefowa Sojuszu Joanna Senyszyn lub lider partii w Świętokrzyskiem, eurodeputowany w latach 2004-2009 Andrzej Szejna.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk