Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 24.01.2014

Demonstranci "posłuchali" Janukowycza. Zajęli ministerstwo

Protestujący w Kijowie przeciwnicy rządu zajęli w nocy z czwartku na piątek ministerstwo rolnictwa ogłaszając, że jest to odpowiedź na wcześniejszy apel prezydenta Wiktora Janukowycza, by demonstranci opuścili ulice miasta.
Liderzy ukraińskiej opozycji ogłosili, że rozszerzają zasięg protestów w KijowieLiderzy ukraińskiej opozycji ogłosili, że rozszerzają zasięg protestów w KijowiePAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

W godzinach nocnych liderzy ukraińskiej opozycji ogłosili, że rozszerzają zasięg protestów i zbudowali kolejną barykadę na ul. Instytuckiej, która prowadzi do administracji prezydenckiej. Na stawianiu zasieków jednak się nie skończyło. Manifestanci przejęli Ministerstwo Rolnictwa. Budynek, który znajduje się przy ulicy Chreszczatyk, tuż przy Majdanie Niepodległości, opanowano bez żadnych problemów; znajdująca się w nim ochrona nie stawiała oporu. Zorganizowano tam punkt grzewczy dla uczestników protestów.

"Na Ukrainie trwa zbrodnia przeciwko ludzkości". List Jurija Andruchowycza >>>

Protesty rozszerzają się i poza Kijów: od czwartku zajmowane są siedziby obwodowych (wojewódzkich) administracji państwowych, których szefowie podlegają bezpośrednio prezydentowi. Manifestanci przejęli kontrolę nad administracjami we Lwowie, Równem i Tarnopolu, oraz zabarykadowali dojścia do administracji w Iwano-Frankiwsku, Chmielnickim, Żytomierzu i Czerkasach.

Źródło: Espreso TV/x-news

W tym ostatnim mieście, położonym na południe od Kijowa, po początkowym sukcesie demonstrantów, którzy wdarli się do siedziby władz obwodu, ostro interweniowała milicja. W nocy wyparła ona ludzi na ulicę i zatrzymała 58 osób.

Unia Europejska wchodzi do "gry"

Bruksela włącza się w próbę uspokojenia sytuacji na Ukrainie. Do Kijowa leci komisarz do spraw rozszerzenia Sztefan Fuele, który spotka się z przedstawicielami władz i opozycji. Komisarz zostanie w ukraińskiej stolicy do soboty. Natomiast w przyszłym tygodniu poleci tam także szefowa unijnej dyplomacji.

- Jesteśmy gotowi do pomocy w ułatwieniu dialogu - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly. Poinformował, że taką ofertę złożył w czwartek szef Komisji Jose Barroso podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy. - Prezydent Janukowycz powiedział, że komisarz i szefowa unijnej dyplomacji są mile widziani z ofertą pomocy - relacjonował przebieg rozmowy rzecznik KE.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Dopytywany czy Unia Europejska zdecyduje się na sankcje jeśli sytuacja na Ukrainie nie poprawi się, odpowiedział, że "priorytetem dla Unii jest dialog" i dopiero później Komisja zdecyduje o dalszych działaniach. Kijów jest też w centrum zainteresowania Parlamentu Europejskiego. W najbliższy wtorek do stolicy Ukrainy leci grupa złożona z kilkunastu europosłów. Mają oni się także spotkać z przedstawicielami władz i z opozycją.

Ofiary śmiertelne w Kijowie

Sytuacja na Ukrainie, gdzie od dwóch miesięcy trwają antyrządowe protesty, zaostrzyła się w środę. Opozycja i lekarze poinformowali tego dnia o pięciu ofiarach śmiertelnych starć z milicją w Kijowie; cztery osoby zostały zabite z broni palnej. Po tych doniesieniach zachodni politycy zaprotestowali przeciwko użyciu siły na Ukrainie i wezwali do pokojowego rozwiązania konfliktu.

'' IAR/PAP/aj