Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 28.01.2014

Zbiórka darów w Polsce dla protestujących na Ukrainie

Najbardziej potrzebne są ciepłe ubrania, bielizna, środki higieny osobistej, bandaże, plastry, koce i śpiwory. Związek Ukraińców w Polsce prosi o wsparcie dla Majdanu.
Zbiórka prowadzona przez szczeciński oddział Związku Ukraińców w PolsceZbiórka prowadzona przez szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce PAP/Marcin Bielecki
Posłuchaj
  • Potrzeby są duże, potrzebna jest także pomoc medyczna - przyznaje ks.mitrat Stefan Batruch proboszcz lubelskiej parafii grecko-katolickiej / IAR
  • Oprócz lubelskiej Caritas do zbiórki włączyły się urzędy miasta i marszałkowski - mówi marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman/IAR
  • Olsztyn pomaga protestującym na Majdanie. To nasz obowiązek - mówi Michał Kajda przewodniczący Mniejszości Ukraińskiej w tym mieście/ IAR
Czytaj także

Apel Związku Ukraińców w Polsce

Wszyscy z wielką trwogą i smutkiem śledzimy wydarzenia, do jakich dochodzi obecnie w Kijowie – wielu z nas chce pomóc osobom demonstrującym, pobitym lub dziennikarzom, na miarę naszych możliwości. Potrzebni są wolontariusze medyczni, mogący udzielić pierwszej pomocy pobitym oraz medykamenty. Ważne jest zaangażowanie prawników, którzy mogliby przygotowywać opinie prawne aktualnych wydarzeń w świetle prawa międzynarodowego oraz udzielać konsultacji osadzonym. Konieczne jest wsparcie finansowe mediów internetowych, które wyświetlają wydarzenia z Kijowa na żywo. Potrzebna jest także pomoc humanitarna w formie ciepłej odzieży i obuwia oraz artykułów spożywczych. To treść apelu zamieszczonego na stronach Związku.

Zamieszczone są tam także adresy miejsc, w których prowadzone są zbiórki i numery kont.

Strona
Strona Związku Ukraińców w Polsce-print screen

Lublin dla Kijowa

Główny punkt, gdzie przyjmowane i magazynowane są dary w tym mieście to budynek Caritas przy alei Unii Lubelskiej.

W wyjątkowych sytuacjach można je także przynosić do tamtejszego ratusza, a także do biur obsługi mieszkańców. Organizatorzy spodziewają się, że uda się zgromadzić nawet 10 ton niezbędnych Ukraińcom środków.

Trafią one do parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Zmartwychwstania w Kijowie. - Każdego dnia około 800 osób biorących udział w pokojowych demonstracjach otrzymuje tam wsparcie - tłumaczył w ks.mitrat Stefan Batruch proboszcz lubelskiej parafii grecko-katolickiej, jeden z inicjatorów akcji. Duchowny podkreślił, że bardzo ważna jest także pomoc medyczna. Być może Lublin ją zaoferuje. - Trzeba tylko określić potrzeby i zakres pomocy - mówił marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Zarząd województwa przeznaczył 5 tysięcy złotych na opłacenie kosztów transportu.

Olsztyn dla Majdanu

Dary dla Ukrainy można przynosić do domu parafialnego przy cerkwi przy ulicy Lubelskiej. Tamtejszy oddział Związku Ukraińców w Polsce  poprosił o pomoc olsztyński Bank Żywności. Prezes Marek Borowski zapewnia, że zbiórka w sklepach ruszy zaraz po uzyskaniu odpowiednich zgód. Być może będzie to już w weekend.

Według Michała Kajdy, przewodniczącego Mniejszości Ukraińskiej w Olsztynie, pomoc protestującym u naszych wschodnich sąsiadów, to obowiązek i można go porównać z sytuacją jaka była w naszym kraju w czasie stanu wojennego.

Pierwsze dostawy z Polski dotarły już w poniedziałek do naszych wschodnich sąsiadów. Dojechały z Warszawy i Przemyśla.

IAR/iz