Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 19.02.2014

"I am a Ukrainian". Dramatyczny apel kijowianki

- Chcemy być wolni - podkreśla bohaterka wideo. - Pokażcie, że nas wspieracie - prosi.
Kadr z filmuKadr z filmuWhisper Roar/http://www.youtube.com/watch?v=Hvds2AIiWLA

- Jestem Ukrainką, pochodzę z Kijowa. Obecnie znajduję się na Majdanie, w centrum mojego miasta. Chciałabym, żebyście wiedzieli, dlaczego tysiące obywateli Ukrainy wyszło na ulice. Jest tylko jeden powód - chcą być wolni - mówi dziewczyna.
- Wiem, że może jutro nie będziemy mieli telefonów ani internetu. Będziemy tu sami. Być może milicjanci zabiją nas, jedno po drugim, kiedy tu będzie ciemno. Dlatego proszę was o pomoc. Mamy wolność w naszych sercach, naszych głowach. Proszę was byście pomogli zbudować tę wolność w naszym kraju. Możecie nam pomóc opowiadając naszą historię znajomym, rodzinie, przedstawicielom władz waszego państwa. Udostępniając to wideo. Pokażcie, że nas wspieracie - apeluje. 
Starcia w Kijowie
Na kijowskim Majdanie trwają ostre starcia między protestującymi przeciwko obecnej władzy, a oddziałami Berkutu, które rozpoczęły się we wtorek od początkowo pokojowej pikiety przed parlamentem . Opozycja chciała przegłosować we wtorek powrót do konstytucji z 2004 roku, która ogranicza władzę prezydenta. Przewodniczący parlamentu kategorycznie odmówił, tłumacząc się względami formalnymi.
x-news.pl, RFE RL
Żałoba narodowa
Jak podało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia, w walkach zginęło do tej pory 26 osób. - Spośród nich 10 to funkcjonariusze MSW. Pozostali to uczestnicy wydarzeń, które miały miejsce w centrum Kijowa - powiedziała minister Raisa Bohatyriowa. Opozycyjne źródła mówią o nawet 60 zabitych i tysiącu rannych.
Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej. Dekret w tej sprawie opublikowano w środę na prezydenckiej stronie internetowej. Żałoba będzie obowiązywała na terytorium całego państwa. Szef kraju nakazał opuszczenie flag narodowych do połowy masztów, oraz odwołanie imprez rozrywkowych i sportowych.
x-news.pl, 5 kanal

Manifestacje na Placu Niepodległości rozpoczęły się 21 listopada ub.r., po tym, jak rząd ogłosił, że rezygnuje z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Początkowo miały one charakter wyłącznie prozachodni. Po brutalnej pacyfikacji milicji 30 listopada hasła stały się otwarcie antyrządowe.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''