Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 20.02.2014

Zamieszki w Kijowie. Premier Rosji zabrał głos

W stolicy Ukrainy od rana trwają zamieszki, zginęło wiele osób. Głos w sprawie sytuacji w Kijowie zabrał Dmitrij Miedwiediew.
Premier Rosji oczekuje działania od ukraińskich władzPremier Rosji oczekuje "działania" od ukraińskich władzPAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / RIA NOVOSTI / POOL

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Premier Federacji Rosyjskiej oświadczył, że władze Ukrainy powinny skoncentrować się na "obronie ludzi". Miedwiediew oznajmił również, że rząd Rosji postara się spełnił obietnice dane stronie ukraińskiej. - Będziemy kontynuować współpracę z ukraińskimi partnerami we wszystkich sferach. Będziemy się starać czynić wszystko, by spełnić obietnice, które daliśmy. Do tego niezbędne jest jednak, by partnerzy byli aktywni; by władze Ukrainy miały legitymację; by były skuteczne; by o te władze - jak o szmatę - nie wycierano nóg - powiedział szef rządu FR, którego cytuje agencja ITAR-TASS.

Starcia na Ukrainie - relacja na żywo

Moskwa przekazała władzom w Kijowie 15 miliardów kredytu, gdy te odmówiły podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Kreml zaoferował też wtedy Ukrainie niższe ceny gazu.

Rogozin przekłada wizytę

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że odłożył zaplanowaną na czwartek wizytę na Ukrainie. - O godzinie 15 planowaliśmy lecieć do Kijowa, żeby przeprowadzić posiedzenie grupy przemysłowej wysokiego szczebla, ale z uwagi na sytuację w stolicy Ukrainy i po uzgodnieniu ze stroną ukraińską zdecydowaliśmy się odłożyć o kilka dni ten wyjazd - powiedział Rogozin na posiedzeniu rosyjskiego rządu.

WIDEO: transmisja z Kijowa

O planowanej wizycie Rogozina w Kijowie informował w środę wieczorem agencja Interfax, powołując się na wiceministra spraw zagranicznych Rosji Grigorija Karasina, który tego dnia przebywał w stolicy Ukrainy.

Rogozin, w przeszłości ambasador Rosji przy NATO, w gabinecie premiera Dmitrija Miedwiediewa odpowiada za przemysł zbrojeniowy i kosmiczny. Znany jest z nacjonalistycznych poglądów. Na początku tego miesiąca założona przez niego partia Rodina (Ojczyzna) uczestniczyła w tworzeniu na południu Ukrainy, w tym na Krymie, struktur Słowiańskiego Frontu Antyfaszystowskiego.

Organizacja ta zaapelowała do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o uspokojenie sytuacji w kraju, a do prezydenta Rosji Władimira Putina o podjęcie działań dyplomatycznych w obronie interesów i praw Rosjan mieszkających na Ukrainie "w związku z szerzącą się tam rusofobią i neonazizmem".

Kijów we krwi

Od rana w czwartek dochodzi w Kijowie do zamieszek między demonstrantami a siłami rządowymi. Dziennikarze "Kyiv Post" informują, że w porannych starciach w stolicy Ukrainy zginęło co najmniej 35 osób. Reuters mówi z kolei o 15 zabitych. Protestujący i funkcjonariusze MSW oskarżają się o prowokacje i spowodowanie starć. Milicyjne siły specjalne Berkut zarzuciły demonstrantom wykorzystanie ostrej amunicji i wycofały się w czwartek rano z centrum Kijowa.

''PAP/aj