Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 06.03.2014

Parlament za przyłączeniem się do Rosji. Referendum ws. przyszłości Krymu 16 marca

Prezydent Rosji Władimir Putin już wie o decyzji krymskiego parlamentu. Poinformował o tym rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow
Mężczyzna z rosyjską flagą przed ukraińską jednostką wojskowąMężczyzna z rosyjską flagą przed ukraińską jednostką wojskowąPAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Unia Europejska uratuje Ukrainę? Pomoc dla Kijowa, kary dla Kremla za agresję na Krymie [relacja]

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Deputowani Autonomicznej Republiki Krymu przyjęli uchwałę o przyłączeniu się do Federacji Rosyjskiej i wyznaczyli w tej sprawie referendum na 16 marca. Jednocześnie deputowani poprosili rosyjskich parlamentarzystów, aby już przygotowali procedurę włączenia Krymu do Federacji.
Działania samozwańczych władz półwyspu nie są przypadkowe. W czwartek w Moskwie ma dojść do spotkania samozwańczego premiera autonomii Siergieja Aksjonowa z deputowanymi Dumy Państwowej. Wcześniej obie izby rosyjskiego parlamentu opowiedziały się za uproszczeniem procedury włączania nowych ziem w granice Rosji.

Deputowany o referendum (TVN24/x-news)


Referendum ma zawierać dwa pytania, z których jedno brzmi: "czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?". Drugie z pytań ma mieć postać "czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?". Parlament stwierdził, że ten z wariantów, który poprze większość głosujących, będzie uznany za bezpośrednie wyrażenie woli mieszkańców Krymu.
Urodzeni na Krymie mieszkańcy Moskwy przekonują, że półwysep powinien stać się suwerennym państwem. Tymczasem w Rosji od wielu dni władze organizują marsze poparcia dla przyłączenia Krymu do Rosji. Tym, którzy mają inne zdanie, nie pozwala się demonstrować swoich poglądów.
Przedstawiciel ukraińskiego rządu przypomniał, że referendum na Krymie będzie niezgodne z prawem, więc jego wyniki nie będą mogły zostać uznane przez społeczność międzynarodową.

Dawne konstytucje Krymu

W 1992 roku parlament Krymu uchwalił konstytucję, która mówiła o pełnej samodzielności Krymu, prowadzeniu przez półwysep samodzielnej polityki zagranicznej, zawieraniu umów międzypaństwowych, podwójnym obywatelstwie krymsko-ukraińskim mieszkańców Krymu oraz regulowaniu stosunków między Symferopolem i Kijowem wyłącznie na zasadzie umów międzypaństwowych. Dokument ten został anulowany przez Radę Najwyższą (parlament) Ukrainy.
W 1994 roku krymski parlament podjął decyzję o przywróceniu tej konstytucji. Następnie ówczesny prezydent Ukrainy Leonid Kuczma wydał dekret znoszący ponad 40 krymskich aktów prawnych niezgodnych z ukraińskim prawodawstwem.

IAR/PAP/agkm