Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 20.05.2014

Stabilizuje się sytuacja powodziowa na Podkarpaciu

Choć woda w rzekach opada stany alarmowe przekroczone są jeszcze na Wiśle w Szczucinie i Sandomierzu. Przekroczenia stanów ostrzegawczych notowane są na wodowskazach: w Kole na Wiśle, Nisku i Radomyślu na Sanie, oraz w Rudzie Jastkowskiej na rzece Bukowa.
Prace przy umacnianiu niedokończonych wałów przeciwpowodziowy na Wiśle w BraciejowicachPrace przy umacnianiu niedokończonych wałów przeciwpowodziowy na Wiśle w BraciejowicachPAP/Wojciech Pacewicz
Galeria Posłuchaj
  • Pogoda sprzyja strażakom - materiał Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
  • Rzecznik Straży Pożarnej Paweł Frątczak: w woj. lubelskim pracowało 625 strażaków (IAR)
  • Rzecznik Straży Pożarnej Paweł Frątczak: stany alarmowe przekroczone są w 18 miejscach (IAR)
Czytaj także

Służby wojewody przewidują w najbliższych dniach dalszą stabilizację sytuacji hydrologicznej na terenie województwa.

Nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla części powiatu tarnobrzeskiego - w gminach Gorzyce, Baranów Sandomierski i dla miasta Tarnobrzega, a także w części powiatu stalowowolskiego w gminach Zaleszany, Zaklików i Radomyśl nad Sanem.
W ostatnim czasie działania ratownicze prowadzone były na terenie powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i mieleckiego. W powiecie tarnobrzeskim sprawdzono wały na osiedlu Wielowieś, Nagnajów i Sielec w Tarnobrzegu. We Wrzawach i Zalesiu Gorzyckim uszczelniono powstałe nieszczelności i przecieki w wałach.
W dalszym ciągu są nieprzejezdne drogi: Gorzyce-Orliska, Baranów Sandomierski-Dymitrów Mały. Na terenie powiatu stalowowolskiego, uszczelniano powstałe przecieki w wale na Sanie w Chwałowicach i Dąbrówce Pniowskiej. Cały czas prowadzony jest monitoring rzek i cieków wodnych.

Na terenie województwa prace prowadzą komisje ds. szacowania strat i szkód.

Groźna Wisła

Już tylko Wisła - na dwóch punktach pomiarowych - przekraczała  rano stan ostrzegawczy w woj. śląskim. Wody pozostałych rzek w regionie spadły poniżej tego stanu.

Jak poinformowało działające przy wojewodzie śląskim Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, wody Wisły przekraczały poziom ostrzegawczy w Goczałkowicach i Nowym Bieruniu.

Według prognoz hydrologicznych w ciągu najbliższej doby na terenie woj. śląskiego nadal obserwowane będą na ogół spadki poziomu wody. Mimo zapowiadanego na weekend przez Czechów zrzutu wody z tamtejszych zbiorników praktycznie nie odnotowano spodziewanej fali kulminacyjnej na Odrze i Olzie. W poniedziałek stan ostrzegawczy przekraczała tylko Odra w Raciborzu Miedoni, we wtorek jednak poziom jej wód opadł.

>>> Zdaniem minister spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, najtrudniejsza sytuacja panuje w kilku miejscach na Lubelszczyźnie >>>

Koziej chwali system bezpieczeństwa

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, który dzień wcześniej wizytował odcinek Wisły od Sandomierza w dół rzeki - do Mazowsza, pozytywnie ocenił funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Według niego przed ostatnimi opadami deszczu służby podjęły dobre działania zapobiegawcze, były dobrze przygotowane siły i środki.
- Widać, że ten system bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, który jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa kraju, po tych doświadczeniach z 2010 roku, jest dobrze zorganizowany. Były dobrze podjęte działania zapobiegawcze, przygotowane siły i środki - podkreślił w radiowej Jedynce. Dodał, że sprawnie monitorowane były miejscowe zagrożenia - tam, gdzie było ryzyko przesiąkania wałów, tam była natychmiastowa reakcja.
Jak przyznał, są jeszcze elementy systemu, nad którymi trzeba popracować. Jest to oczyszczanie przestrzeni między wałem a rzeką i zintegrowanie łączności różnych służb, aby mogły się swobodnie porozumiewać.

Zobacz prognozę pogody na najbliższe dni >>>

Fala zbliża się do stolicy

Warszawa jest przygotowana na falę wezbraniową na Wiśle. Woda nie zagrozi remontowanym bulwarom - nabrzeże zostało w tym miejscu wzmocnione - powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.
Milczarczyk zapewnił, że w trakcie trwającego remontu bulwarów na lewym brzegu Wisły nabrzeże zostało wzmocnione ścianką szczelną. To metalowa, zagłębiona w grunt konstrukcja, składająca się ze ściśle przylegających do siebie elementów.
Podkreślił, że wykonawca jest uprzedzony o zbliżającej się fali wezbraniowej i obecnie usuwa z placu budowy swój sprzęt. O prognozowanej wysokości fali poinformowani zostali też właściciele działających nad Wisłą klubów.
Rzecznik przypomniał, że w ciągu ostatnich czterech lat (w 2010 r. przez Warszawę przeszły dwie fale wezbraniowe) wyremontowany został m.in. ponad sześciokilometrowy odcinek wału zawadowskiego na lewym brzegu Wisły. Remontowany był też przyczółek bramy przy wale śródmiejskim i wał miedzeszyński. Drogi ułatwiające dojazd służbom powstały na wałach: siekierkowskim, zawadowskim i młocińskim.

Pogoda sprzyja poprawie sytuacji. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówią, że wprawdzie należy się we wtorek spodziewać opadów, ale nie pogorszą one sytuacji na rzekach. Poziom Wisły jest wysoki, ale służby podkreślają, że tym razem są lepiej przygotowane niż podczas powodzi sprzed czterech lat.

Straż ma ręce pełne roboty

Przez ostatnią dobę straż pożarna interweniowała 877 razy w związku z przepływającą falą wezbraniową i podtopieniami po kilku dniach intensywnych opadów deszczu. Od czwartku strażacy interweniowali prawie 8 tys. razy - powiedział we wtorek rano rzecznik straży Paweł Frątczak.

Tylko w woj. lubelskim i świętokrzyskim w działania zaangażowanych było w poniedziałek 625 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży, w akcji bierze też udział kilkuset żołnierzy i policjantów - podkreślił rzecznik PSP. Część z nich została już skierowana w dół Wisły - do woj. mazowieckiego, przez które obecnie przesuwa się fala wezbraniowa. W środę ma być w Warszawie.
- Pracowita kolejna doba strażaków, przesuwa się fala wezbraniowa, ale powodzi nie ma. Są indywidualne przypadki pompowania wody - ale były to głównie punktowe zdarzenia i zalania piwnic - podkreślił.

IAR, PAP, bk, pp