Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 20.05.2014

Zagrożenie powodziowe. Straż interweniowała 877 razy

Przez ostatnią dobę straż pożarna interweniowała 877 razy w związku z przepływającą falą wezbraniową i podtopieniami po kilku dniach intensywnych opadów deszczu. Od czwartku strażacy interweniowali prawie 8 tys. razy - powiedział we wtorek rano rzecznik straży Paweł Frątczak.
Trwają prace przy umacnianiu niedokończonych wałów przeciwpowodziowy na Wiśle w BraciejowicachTrwają prace przy umacnianiu niedokończonych wałów przeciwpowodziowy na Wiśle w BraciejowicachPAP/Wojciech Pacewicz
Galeria Posłuchaj
  • Krzysztof Morawski z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Puławach: wał janowiecki jest w najgorszym stanie technicznym (IAR)
  • Rzecznik Straży Pożarnej Paweł Frątczak: w woj. lubelskim pracowało 625 strażaków (IAR)
  • Rzecznik Straży Pożarnej Paweł Frątczak: stany alarmowe przekroczone są w 18 miejscach (IAR)
Czytaj także

Spada liczba miejsc, w których przekroczone są stany alarmowe rzek. Paweł Frątczak powiedział IAR, że w niedzielę były to 43 miejsca, wczoraj - 27, a dziś - 18.

Od czwartku w związku z zagrożeniem powodziowym, strażacy interweniowali ponad 8 tysięcy razy.

Tylko w woj. lubelskim i świętokrzyskim w działania zaangażowanych było w poniedziałek 625 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży, w akcji bierze też udział kilkuset żołnierzy i policjantów - podkreślił rzecznik PSP. Część z nich została już skierowana w dół Wisły - do woj. mazowieckiego, przez które obecnie przesuwa się fala wezbraniowa. W środę ma być w Warszawie.
- Pracowita kolejna doba strażaków, przesuwa się fala wezbraniowa, ale powodzi nie ma. Są indywidualne przypadki pompowania wody - ale były to głównie punktowe zdarzenia i zalania piwnic - podkreślił.

Zobacz prognozę pogody na najbliższe dni >>>
Sytuacja na rzekach stabilizuje się, spadła liczba miejsc, w których przekroczone są stany alarmowe rzek. - W niedzielę były to 43 miejsca, w poniedziałek 27, a dziś w nocy było ich tylko 18 według danych z godz. 2 w nocy. Sytuacja jest lepsza - ocenił.

TVP/x-news

W poniedziałek najwięcej interwencji straż miała w woj. lubelskim i świętokrzyskim, również w woj. podkarpackim, gdzie umacniano wały Wisły w Tarnobrzegu i u ujścia Sanu do Wisły w miejscowości Wrzawy. W woj. świętokrzyskim wały umacniano w Sandomierzu i Zawichoście, gdzie w poniedziałek woda już opadała. W woj. lubelskim strażacy również wzmacniali kilka odcinków wałów przeciwpowodziowych, m.in. w miejscowości Kotów w gminie Annopol - podał Frątczak.

Woda na Lubelszczyźnie opada. Warszawa przygotowuje się na falę >>>
Rzecznik poinformował, że nie ma jeszcze decyzji o wyjeździe polskich strażaków na Bałkany z pomocą dla dotkniętych poważną powodzią Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. - Czekamy na decyzje tych krajów, jesteśmy gotowi do wyjazdu - zaznaczył.

We wtorek fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez powiat puławski. W Puławach zalany został bulwar nadwiślański, ale woda nie zagraża mieszkańcom.
Oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Puławach młodszy brygadier Krzysztof Morawski informuje, że największa liczba strażaków została skierowana do gminy Janowiec.

Fala zbliża się do stolicy

Warszawa jest przygotowana na falę wezbraniową na Wiśle. Woda nie zagrozi remontowanym bulwarom - nabrzeże zostało w tym miejscu wzmocnione - powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.
Milczarczyk zapewnił, że w trakcie trwającego remontu bulwarów na lewym brzegu Wisły nabrzeże zostało wzmocnione ścianką szczelną. To metalowa, zagłębiona w grunt konstrukcja, składająca się ze ściśle przylegających do siebie elementów.
Podkreślił, że wykonawca jest uprzedzony o zbliżającej się fali wezbraniowej i obecnie usuwa z placu budowy swój sprzęt. O prognozowanej wysokości fali poinformowani zostali też właściciele działających nad Wisłą klubów.
Rzecznik przypomniał, że w ciągu ostatnich czterech lat (w 2010 r. przez Warszawę przeszły dwie fale wezbraniowe) wyremontowany został m.in. ponad sześciokilometrowy odcinek wału zawadowskiego na lewym brzegu Wisły. Remontowany był też przyczółek bramy przy wale śródmiejskim i wał miedzeszyński. Drogi ułatwiające dojazd służbom powstały na wałach: siekierkowskim, zawadowskim i młocińskim.

PAP, bk