Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 28.05.2014

Sienkiewicz o pogrzebie Jaruzelskiego: istnieje elementarny szacunek

Pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego będzie miał charakter państwowy. Ta informacja wywołała sprzeciw niektórych środowisk, m.in. IPN.
Przygotowania do pogrzebu gen. Wojciecha Jaruzelskiego w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich PowązkachPrzygotowania do pogrzebu gen. Wojciecha Jaruzelskiego w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich PowązkachPAP/Radek Pietruszka

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapytany w TOK FM, czy Jaruzelski powinien mieć pogrzeb z ceremonią państwową, powiedział, że był on "przywódcą wojny z narodem" i tego nic nie jest w stanie zatrzeć. - I tego nie zatrze ani forma pogrzebu, ani miejsce, ani to, co się napisze. Natomiast istnieje pewny elementarny szacunek dla rytuałów państwa, które powinny być utrzymywane niezależnie od osoby - podkreślił.
- Większość generałów Wojska Polskiego wolnej Polski, ale także generałów z czasów PRL jest chowana z tego rodzaju ceremoniałem. I to, prawdę mówiąc, się należy w sposób oczywisty, mimo kontrowersyjnej postaci, mimo niejednoznacznej roli w historii, która na pewno będzie dzieliła Polaków jeszcze przez następne pokolenia - zaznaczył szef MSW.
Zmarł gen. Jaruzelski - więcej informacji>>>
Nie wiadomo, czy na pogrzebie pojawi się ktoś z rządu
Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do rodziny, uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczną się w piątek o godz. 14. Wcześniej, o godz. 11, ma się odbyć Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała w środę rano, że Sejm na uroczystościach pogrzebowych reprezentować będzie wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD).
Nie wiadomo, czy w pogrzebie będzie uczestniczyć ktoś z rządu. Minister w kancelarii premiera Paweł Graś zapytany w radiowej Trójce o ewentualny udział delegacji rządowej, odparł: "Nie ma czegoś takiego jak delegacja rządowa. Nie wiem, czy ktoś z rządu będzie obecny - jeśli ktoś uzna, z potrzeby serca, że powinien się na tym pogrzebie pojawić, to oczywiście nikt nikomu nie będzie zakazywał".
Jak dodał, dziwi go protest Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie pochówku Jaruzelskiego. - Jak się czyta ustawę dotyczącą IPN, to zaiste trudno tam znaleźć paragraf o tym, że IPN opiniuje, kto gdzie ma zostać po śmierci pochowany - skomentował.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wydał we wtorek oświadczenie, w którym napisał: "Mając na uwadze powierzony mi mandat prezesa IPN, wyrażam opinię, że nie można pogodzić pamięci o ofiarach systemu totalitarnego z honorowaniem pogrzebem państwowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach człowieka, który poświęcił większość swojego życia służbie reżimowi komunistycznemu".
Przeciw państwowemu pogrzebowi protestowały m.in. Porozumienie Katowickie 1980 Stowarzyszenie Na Rzecz Pamięci oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych w siedzibą w Siedlcach. Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaapelowało, by pogrzeb generała był cichy, "tak by nie przywoływał przeżytych dramatów i nie zakłócał pamięci ofiar ustroju komunistycznego".

Gen. Jaruzelski zmarł w niedzielę w Warszawie. Był przywódcą PRL i PZPR w latach 80. ubiegłego wieku. Przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego. W 1989 roku został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Polski. W ostatnich latach ciężko chorował.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk