Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 23.06.2014

Amerykańska tarcza antyrakietowa skuteczna. "Zwiększa zdolności obronne kraju"

Amerykańska armia przeprowadziła w niedzielę nad Pacyfikiem pierwszą od 2008 roku pomyślną próbę naziemnego komponentu systemu obrony przeciwrakietowej GMD, podczas której rakieta przechwytująca zniszczyła nad Pacyfikiem swój cel - poinformował Pentagon.
Rakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówRakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówLockheed Martin/Wikipedia

Jak poinformował Pentagon, podczas testu tzw. rakieta przechwytująca dalekiego zasięgu wystartowała z bazy Vandenberg w Kalifornii, a cel - z atolu Kwajalein w Republice Wysp Marshalla. Do przechwytu i zniszczenia celu, symulującego rakietę balistyczną średniego zasięgu, doszło nad Pacyfikiem.

>>> Więcej o tarczy antyrakietowej >>>
Rozwijanie systemu
Była to pierwsza od 2008 roku udana próba systemu o nazwie Ground-Based Midcourse Defense (GMD). GMD jest naziemnym komponentem rozwijanego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, którego zadaniem jest zwalczanie wystrzelonych w kierunku USA lub ich sojuszników pocisków batalistycznych w ich środkowej fazie lotu.
- To bardzo ważny krok w naszych wysiłkach na rzecz poprawy niezawodności systemu i zwiększenia zdolności obronnych kraju przed rakietami balistycznymi - powiedział szef amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej, wiceadmirał James Syring.

FILM z 09.05.2014 r.: - Na razie nie ma planów, żeby cokolwiek zmieniać, ale przyjrzymy się projektowi - mówi Marie Harf, rzeczniczka departamentu stanu. To reakcja na projekt ustawy przyspieszającej budowę tarczy antyrakietowej w Polsce, który został wniesiony do Kongresu przez senatora Marka Kirka. - Jeśli chodzi o Polskę, to mamy zamiar rozmieścić nasz system ochrony przeciwrakietowej do roku 2018 - dodała.
pp/PAP
''