Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 22.07.2014

Unia Europejska utworzyła cywilną misję na Ukrainę

O powstaniu misji zdecydowali ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów. Jej zadaniem będzie pomoc Ukraińcom we wdrażaniu reform sektora bezpieczeństwa, m.in. policji.
Prezydent Ukrainy Petro PoroszenkoPrezydent Ukrainy Petro Poroszenko PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Unijni doradcy mają wspierać ukraińskie władze w dokonaniu przeglądu strategii bezpieczeństwa kraju, a także w szybkim wprowadzaniu w życie koniecznych reform. Jak powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, misja „zapewni strategiczne wsparcie doradcze, by pomóc w rozwoju skutecznych, trwałych i odpowiedzialnych służb bezpieczeństwa, które przyczynią się do wzmocnienia rządów prawa na Ukrainie z korzyścią dla obywateli w całym kraju”.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Siedzibą misji będzie Kijów, ale jej działania mają wkrótce wykraczać poza ukraińską stolicę. Operacje planowane są na dwa lata. W swojej początkowej fazie - do 30 listopada - unijna misja będzie dysponować środkami przekraczającymi 2,5 miliona euro.

Reakcja UE na eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz śmierć blisko 300 pasażerów zestrzelonego malezyjskiego samolotu to główny temat wtorkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw unijnych.

<<<Radosław Sikorski: Rosja przekroczyła czerwoną linię>>>

Do katastrofy samolotu Malaysia Airlines, odbywającego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, doszło w czwartek. Maszyna została najprawdopodobniej zestrzelona, nad wschodnią Ukrainą, w rejonie opanowanym przez prorosyjskich separatystów. Wszyscy pasażerowie i załoga, łącznie 298 osób, zginęli.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu: serwis specjalny  >>>

IAR,PAP,kh