Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Chodurski 29.07.2014

Prokurator UE: W Kosowie Albańczycy handlowali organami mordowanych Serbów

Specjalny prokurator UE ds. badania handlu organami ludzkimi podczas wojny w Kosowie Clint Williamson oświadczył, że są "istotne wskazówki" świadczące o tym, że w latach 1998-1999 doszło do minimum 10 takich przypadków. Ofiarami byli Serbowie.
Prokurator UE: W Kosowie Albańczycy handlowali organami mordowanych SerbówGoogle maps

Stojący na czele specjalnej grupy dochodzeniowej UE Williamson podkreślił w swym raporcie, że winę za te zbrodnie ponoszą niektórzy dowódcy Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK). W związku z tym osoby odpowiedzialne powinny mieć w przyszłości postawiony zarzut zbrodni przeciwko ludzkości - ocenił Williamson.

Prokurator poinformował, że unijni śledczy weszli w posiadanie "istotnych wskazówek" sugerujących, że co najmniej 10 Serbów, więzionych w obozach UCK, zostało zabitych dla pozyskania organów. Jednak na obecnym etapie dowody są zbyt słabe, aby konkretnym osobom postawić zarzuty - poinformował Williamson.

Unijny prokurator oświadczył też, że w trakcie konfliktu z lat 1998-1999 członkowie UCK dopuszczali się też innych przestępstw w tym morderstw, kradzieży, przymusowych wysiedleń i zbrodni na tle seksualnym.

Unijne śledztwo wszczęto po opublikowaniu w 2011 roku raportu sprawozdawcy Rady Europy Dicka Marty'ego. W dokumencie tym oceniono, że obecny premier Kosowa Hashim Thaci, który stał w czasie wojny na czele UCK, musiał wiedzieć o domniemanym handlu organami ludzkimi w dawnej prowincji Serbii.
Według szwajcarskiego senatora Marty'ego większość ofiar UCK stanowili serbscy więźniowie przetrzymywani w tajnych obozach. Nerki zabijanych więźniów miały być sprzedawane na czarnym rynku. Raport sprawozdawcy Rady Europy spotkał się z krytyką władz Kosowa.
W wyniku walk między serbską armią a UCK śmierć poniosło 13 tys. ludzi, w większości Albańczyków. UCK została rozwiązana w 1999 roku.
W lutym 2008 roku Kosowo ogłosiło jednostronnie niepodległość, której Serbia dotąd formalnie nie uznała. Za niepodległe państwo uznaje Kosowo ok. 100 krajów świata, w tym USA i większość państw UE.

mc

''